Yhteystiedot Media Yrityksille
Jaa

 Facebook

Seinäjoki

Komia

Turun kaupunki

Turku 2011

YLE - TV2

YLE - Radio Suomi

Opetusministeriö

Uutiset
09.01.2012
Tangomarkkinoiden Sävellys- ja sanoituskilpailu on avattu

Seinäjoen Tangomarkkinoiden Sävellys- ja sanoituskilpailu 2012 on käynnistynyt. Kilpailu on kaikille avoin ja kilpailuaikaa on 30.4.2012 asti.

Vuodesta 1985 lähtien järjestetyn kilpailun tavoitteena on synnyttää uusia tangoteoksia, edistää ja monipuolistaa tangomusiikkia sekä innostaa uusia tekijöitä tangon pariin. Kilpailun myötä suomalaiseen tangomaisemaan onkin noussut uusia kiinnostavia tekijöitä. Viime vuosien voittajat Veeti Kallio ja Mariska on aiemmin tunnettu monipuolisina musiikintekijöinä ja avaus tangon maailmaan on tapahtunut sävellys- ja sanoituskilpailun kautta. Veetin Tango Maria ja Mariskan Sua kaipaan ovat soineet runsaasti myös radiossa.

Tangon Sävellys- ja sanoituskilpailun järjestävät Seinäjoen Tangomarkkinat Oy ja Tango- ja Viihdemusiikin Edistämisyhdistys ry. Kilpailutangon aihe on vapaa, sen tulee soveltua naisen ja/tai miehen laulettavaksi ja sävellysten ja sanoitusten pitää olla ennen julkaisemattomia. Musiikin ammattilaisista koostuva tuomaristo valitsee voittajatangon, jonka tekijä tai tekijät palkitaan Seinäjoen Tangomarkkinoilla 11.-15.7.2012.

Tarkemmat säännöt löytyvät täältä.

 


Lisätiedot:


Pekka Leinonen, 0400-586366, pekka.leinonen@tangomarkkinat.fi

Kristiina Heikkilä, 044-7843224, kristiina.heikkila@tangomarkkinat.fi


Takaisin uutisiin

 

s-etukortti

Vitaepro Sita Levitunturi
koff

meira

atria ilkka_rajattu  Sonymusic auraviihde
peugeot mediamusiikki abc

holidayclubcaribia_rajattu

Kataja Event

 

 

 

 


Ruotsin-kilpailut

Areena2

 Uniart  
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki ja Vaasa