Tangokatu (K-18)

perjantai 12:00 - 03:00

klo 12-03
Vapaa pääsy klo 12.00-13.00, jonka jälkeen liput 33 €, S-etu 31 € S-etu_mini

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, TangoKinon, Kruunun, Katulavan, Tangokapakan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

Paviljonki

Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa! On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa, jotka vuorossa aina Kuninkaallisien esiintymisien välillä. Karaokevetäjinä vuorottelevat DJ:t Matti Mainio, Tilda, Lydia, Armi, Tanja ja Kristo.

SMOrk kilpailujohtajana Krista Westerlund.

12:30 SMOrk-kilpailun seremoniamestarina Tuomas Salminen
12:30 SMOrk perjantaiorkesteri 1
13:45 SMOrk perjantaiorkesteri 2
15:00 SMOrk perjantaiorkesteri 3
16:15 SMORK - päivän kilpailun tulokset
16:20 SMOrk lauantaiorkesteri 1
16:30 SMOrk lauantaiorkesteri 2
17:30 Saija Tuupanen, eXmiehet
18:15 Superfinalisti Mervi Kovero &Onnenkerjäläiset
18:45 Superfinalisti Juha Pirinen &Onnenkerjäläiset
19:45 Teemu Roivainen, eXmiehet
21:00 Superfinalisti Silla Pöyry &Onnenkerjäläiset
21:30 Superfinalisti Johannes Vatjus &Onnenkerjäläiset
22:30 Saija Tuupanen, eXmiehet
23:45 Superfinalisti Pirita Niemenmaa &Onnenkerjäläiset
00:15 Superfinalisti Pasi Kivimäki &Onnenkerjäläiset
01:15 Teemu Roivainen, eXmiehet

TangoKino

TangoKino on Tangokadulla sijaitseva uusi viihdekeskus, jonne voi piipahtaa oman aikataulun mukaan toviksi tai vaikka pidemmäksikin aika lepuuttamaan jalkoja ja nauttimaan raikkaista kesäjuomista.

Sopivan paikan löydyttyä katsomosta voi valkokankaalta seurata vaikkapa Onnemme kyyneleet -ohjelmasarjaa tai Meidän Tango -konserttitaltiointia.

klo 17.00 / 22.00 / 23.00 Tangomarkkinoiden värikäs historia – Hauska katsaus Tangomarkkinahistoriaan. Tarinaa kertovat Petri Hervanto ja Tiina Räsänen

15:00 Seminaari: Tango kansallisena voimavaranaSuomalainen tango matkalla Unescon elävän kulttuurin luetteloon.
Seminaarissa tarkastellaan suomalaisen tangon yhteiskunnallisia, sosiaalisia ja kansalaisten hyvinvointiin liittyviä vaikutuksia.
Yhteistyössä Seinäjoen Tangomarkkinat Oy ja Suomalaisen Tangon Satumaa ry

Tutustu seminaariohjelmaan!

17:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
22:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
23:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto

Kruunu

Juhlavuoden kunniaksi Kruunussa nautittavana kolme erilaista ruokailuelämystä:
klo 12.00-15.00 Tarjolla raikas, ravitseva ja ruokaisa tangobuffet – 16 e
klo 15.30-19.30 Kuninkaallinen herkkupöytä – 34 e
klo 22.00-00.00 Maukas ja maittava myöhäisillan tapaspöytä – 16 e

Tutustu perjantain menuun tästä.

Ruokailijoita tasatunnein viihdyttävät

Tunnelmalliset, akustiset Lähellä-klubikonsertit

Katulava

12:00 Musiikki-isäntänäPasi Pesonen
12:30 JuontajanaMarja-Terttu Rytkönen
12:30 Tangoseniori 65+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita65+.
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
16:15 Tanssia: Hymyn Lavatangon SM-kilpailun kärkiparit tanssivat
16:30 JuontajanaTuija Ahola
16:30 Tangoseniori45+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita45+
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
Tangoseniori-kilpailuiden lisätiedot löydät osoitteesta www.suomalaisentangonsatumaa.fi/kilpailut/tangoseniori

20:15 Tangomarkkinat All-Stars kavalkadi, säestyksestä vastaaJackpot, OmegaKavalkadissa esiintyjät, vauhti ja juhlatunnelma nousee korkeuksiin, kun Tangokuninkaalliset kautta aikojen valtaavat lavan - yksi toisensa jälkeen! Laulamaan on kutsuttu myös Tangojuniori- ja Tangonuorivoittajat sekä Tangoseniorivoittajat 2019. Tangon Sävellys- ja sanoituskilpailun voittotangon ensiesitys.
AlfaTV:n suora lähetys klo 20.30-23.00

00:10 Tango kuuluu kaikille: Tanssileirin tanssitiimi, Kati Koivisto, Reetta Mikola
00:15 Jari Sillanpääorkestereineen
01:35 Aino Niemi, Teijo Lindström, Erika Vikman, Marco Lundberg, Jackpot

Tangokapakka

14:00 Tangoklubilaisten ja Tangolaulukilpailun tuomariston juhlahetki
18:00 Yrittäjäfoorumi - suoraa puhetta yrittämisestä

Tutustu yrittäjäfoorumin sisältöön ja aikatauluihin!

19:30 IlmaTangon SM-kilpailun Semifinaali, kilpailujohtajanaMatti Mainio

IlmaTangon SM-kilpailun lisätiedot

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Tervetuloa ruokailemaan!

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

19:30 SeremoniamestarinaMika Vilenius
19:30 Atria MestareinaAtria Mestari Jyri Varonen, Atria Mestari Kimmo Vahtera
19:30 Tangoseniori +65 -sarjan voittajat
20:00 Tangoseniori +45 -sarjan voittajat
20:30 Superfinalisti Pasi Kivimäki
21:00 Superfinalisti Pirita Niemenmaa
21:30 Superfinalisti Juha Pirinen
22:00 Superfinalisti Mervi Kovero
22:30 Superfinalisti Johannes Vatjus
23:00 Superfinalisti Silla Pöyry

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.7.2019.