Tangokatu (K-18)

perjantai 12:00 - 03:00

klo 12-03
Vapaa pääsy klo 12.00-13.00, jonka jälkeen liput 33 €, S-etu 31 € S-etu_mini

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, TangoKinon, Kruunun, Katulavan, Tangokapakan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

Paviljonki

Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa! On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa, jotka vuorossa aina Kuninkaallisien esiintymisien välillä.

SMOrk-kilpailun seremoniamestarina Tuomas Salminen

12:30 SMOrk perjantaiorkesteri 1
13:45 SMOrk perjantaiorkesteri 2
15:00 SMOrk perjantaiorkesteri 3
16:15 SMORK - päivän kilpailun tulokset
17:00 Saija Tuupanen, eXmiehet
18:15 Superfinalisti Nainen 1 &Onnenkerjäläiset
18:45 Superfinalisti Mies 1 &Onnenkerjäläiset
19:45 Teemu Roivainen, eXmiehet
21:00 Superfinalisti Nainen 2 &Onnenkerjäläiset
21:30 Superfinalisti Mies 2 &Onnenkerjäläiset
22:30 Saija Tuupanen, eXmiehet
23:45 Superfinalisti Nainen 3 &Onnenkerjäläiset
00:15 Superfinalisti Mies 3 &Onnenkerjäläiset
01:15 Teemu Roivainen, eXmiehet

TangoKino

TangoKino on Tangokadulla sijaitseva uusi viihdekeskus, jonne voi piipahtaa oman aikataulun mukaan toviksi tai vaikka pidemmäksikin aika lepuuttamaan jalkoja ja nauttimaan raikkaista kesäjuomista.

Sopivan paikan löydyttyä katsomosta voi vlakokankaalta seurata vaikkapa Onnemme kyyneleet -ohjelmasarjaa tai Meidän Tango -konserttitaltiointia.

klo 17.00 / 22.00 / 23.00 Seinäjoen Tangomarkkinat – lyhyehkö, mutta kattava katsaus menneisiin vuosiin, tarinaa kertovat Petri Hervanto ja Tiina Räsänen

15:00 Seminaari: Tango kansallisena voimavaranaSuomalainen tango matkalla Unescon elävän kulttuurin luetteloon.
Seminaarissa tarkastellaan suomalaisen tangon yhteiskunnallisia, sosiaalisia ja kansalaisten hyvinvointiin liittyviä vaikutuksia.
Yhteistyössä Seinäjoen Tangomarkkinat Oy ja Suomalaisen Tangon Satumaa ry
17:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto
22:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto
23:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto

Kruunu

Juhlavuoden kunniaksi Kruunussa nautittavana kolme erilaista ruokailuelämystä:
klo 12.00-15.00 Tarjolla raikas, ravitseva ja ruokaisa tangobuffet – 16 e
klo 15.30-19.30 Tuunattu Tangojen Tapaspöytä – 34 e
klo 22.00-00.00 Maukas ja maittava myöhäisillan tapaspöytä – 16 e

Ruokailijoita tasatunnein viihdyttävät

Tunnelmalliset, akustiset Lähellä-klubikonsertit

21:00 Kaija Pohjola, Jaska Mäkynensäestäjänään Hellätrio
22:30 Amadeus Lundbergsäestäjänään Hellätrio
00:00 Teijo Lindström, Susanna Heikki, Kari Hirvonensäestäjänään Hellätrio

Katulava

Musiikki-isäntänä Pasi Pesonen

12:30 Tangoseniori 65+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita65+.
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
16:15 Tanssileirin tanssituokio
16:30 Tangoseniori45+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita45+
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
Tangoseniori-kilpailuiden lisätiedot löydät osoitteesta www.suomalaisentangonsatumaa.fi/kilpailut/tangoseniori

20:30 Tangokuninkallisten All-Stars kavalkadi, säestyksestä vastaaJackpot, OmegaKavalkadissa esiintyjät, vauhti ja juhlatunnelma nousee korkeuksiin, kun Tangokuninkaalliset kautta aikojen valtaavat lavan - yksi toisensa jälkeen! Laulamaan on kutsuttu myös Tangojuniori- ja Tangonuorivoittajat sekä Tangoseniorivoittajat 2019. Tangon Sävellys- ja sanoituskilpailun voittotangon ensiesitys.
AlfaTV:n suora lähetys klo 20.30-23.00
20:30 Kavalkadin seremoniamestareinaSusanna Heikki, Maria Tyyster, Marko Maunuksela, Jukka Hallikainen, Risto Nevala

00:10 Tanssileirin tanssituokio
00:15 Jari Sillanpääorkestereineen
01:35 Aino Niemi, Teijo Lindström, Erika Vikman, Marco Lundberg, Jackpot

Tangokapakka

14:00 Tangoklubilaisten ja Tangolaulukilpailun tuomariston juhlahetki
19:30 IlmaTangon SM-kilpailun Semifinaali, seremoniamestarina Matti Mainio

IlmaTangon SM-kilpailun lisätiedot

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Tervetuloa ruokailemaan!
AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera, Seremoniamestarina Mika Vilenius

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

20:30 Superfinalisti Mies 3
21:00 Superfinalisti Nainen 3
21:30 Superfinalisti Mies 1
22:00 Superfinalisti Nainen 1
22:30 Superfinalisti Mies 2
23:00 Superfinalisti Nainen 2

Superfinalistien nimet ja grillausvuorot päivitetään myöhään torstai-iltana 11.7.2019.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 11.5.2019.