maratoni_netti

Tangomarkkinoiden Semifinaali lauantaina 27.5. Turussa

Posted on

64 Tangokuninkaallisehdokasta kisaavat jatkopaikasta Finaalin karsintaan!

Seinäjoen Tangomarkkinat järjestää Tangolaulukilpailun Semifinaalin eli Tangomaratonin, lauantaina 27.5. Venus Nightlifessa, Turussa.

Tangotäyteisessä ja viihteellisessä koko päivän tapahtumassa (09.30-19.00) Tangolaulukilpailun tuomaristo valitsee yhteensä 64:stä Tangokuninkaallisehdokkaasta jatkokilpailijat Finaalin karsintaan. Tangomaratoniin on yleisölle vapaa pääsy. Seremoniamestarina toimii Tangokuningas Jukka Hallikainen.

Tuomaristossa tänä vuonna ovat Seinäjoen Tangomarkkinoiden taiteellinen johtaja ja Tangolaulukilpailun tuomariston puheenjohtaja Martti Haapamäki, laulaja-näyttelijä-laulunopettaja Hanna-Riikka Siitonen, musiikkitoimittaja Tarja Närhi, 20-vuotista Tangokuningasvuottaan juhliva Matti Korkiala sekä säveltäjä-muusikko Esa Nieminen.

 

Tangomaratonin aikataulu

09.30 Semifinaali alkaa

Ensimmäisen kierroksen esiintymisjärjestys:

(nimi, paikkakunta, kilpailukappale)

09.35-10.40 Kilpailijat 1-16
1. Päivisusanna Raatikainen, Tampere (Valoa ikkunassa)
2. Sirpa Niemistö, Nummela (Myrskyöinä)
3. Heikki Haapaniemi, Ylöjärvi (Soittakaa lujempaa)
4. Teijo Lindström, Orimattila (Meidän tangomme)
5. Emilia Salonen, Nousiainen (Muistojen peili)
6. Katja Koivisto, Helsinki (Myrskyöinä)
7. Jari Selander, Vantaa (Kuu, kylmä kuningatar)
8. Antti Kuhmonen, Helsinki (Ruusunoksa ja kyyhkynen)
9. Rita Santanen, Vehmaa (Sinun kanssasi tähtisilmä)
10. Heidi Visulaaka, Ylöjärvi (Valoa ikkunassa)
11. Pekka Rinne, Eura (Nuoruuden tango)
12. Kullervo Kauppi, Säkylä (Soittakaa lujempaa)
13. Laura Lindell, Espoo (Kuun hopeiseen viittaan)
14. Ailamari Vehviläinen, Jyväskylä (Suudelmia ja shampanjaa)
15. Pekka Vaattovaara, Hollola (Punatukkaiselle tytölleni)
16. Markku Haavisto, Eura (Kuu, kylmä kuningatar)

11.00-12.00 Kilpailijat 17-32
17. Titta Malinen, Lammi (Valoa ikkunassa)
18. Merja Uimonen, Luopajärvi (Kuun hopeiseen viittaan)
19. Mika Lehikoinen, Kontiolahti (Soittakaa lujempaa)
20. Tuomas Salminen, Mynämäki (Meidän tangomme)
21. Heli Pakarinen, Tampere (Yöt, illat elokuun)
22. Veera Vento, Imatra (Valoa ikkunassa)
23. Heikki Mustakallio, Oulu (Kuu, kylmä kuningatar)
24. Joonas Pajari, Vantaa (Ruusunoksa ja kyyhkynen)
25. Aino Niemi, Kouvola (Myrskyöinä)
26. Elina Heed, Täby – Ruotsi (Valoa ikkunassa)
27. Rami Rafael, Laitila (Punatukkaiselle tytölleni)
28. Hans-Veli Huhtala, Loimaa (Täysikuu)
29. Hanna Hirvonen, Kajaani (Kuun hopeiseen viittaan)
30. Ramona Vaara, Tornio (Valoa ikkunassa)
31. Aki Korhonen, Parainen (Kuu, kylmä kuningatar)
32. Jyrki Nurminen, Lahti (Soittakaa lujempaa)

12.30-13.30 Kilpailijat 33-48
33. Marja Pisilä, Pyhäjoki (Valoa ikkunassa)
34. Marianna Närhi, Uurainen (Rannalla tuulee)
35. Markku Uhlbäck, Kuopio (Kuu, kylmä kuningatar)
36. Mikael Happonen, Petäjävesi (Sä kuulut päivään jokaiseen)
37. Suvi-Tuuli Kaleva, Ii (Meren rannalla)
38. Tuulia Silfver, Vantaa (Kuun hopeaiseen viittaan)
39. Jere Laakso, Turku (Haavetango)
40. Allan Raffaele, Tampere (Punatukkaiselle tytölleni)
41. Anne Kivi, Lapua (Sateinen yö)
42. Sini Ikävalko, Helsinki (Valoa ikkunassa)
43. Sauli Kreivi, Tornio (Elokuun ilta)
44. Markus Jussila, Joensuu (Soittakaa lujempaa)
45. Katja Esle, Lahti (Muistojen peili)
46. Sari Hellsten, Valkeakoski (Yöt, illat elokuun)
47. Ilpo Kaleva, Sonkajärvi (Kasvot väkijoukossa)
48. Jouni Nikula, Kälviä (Satu ruskeista silmistä)

13.50-14.50 Kilpailijat 49-64
49. Mia Leivo, Ylöjärvi (Meren rannalla)
50. Pirita Niemenmaa, Isojoki (Valoa ikkunassa)
51. Antti Holopainen, Kuopio (Punatukkaiselle tytölleni)
52. Pasi Kivimäki, Nokia (Haavetango)
53. Pia Rautell, Vaasa (Myrskyöinä)
54. Jenni Parantainen, Jyväskylä (Raju rakastaja)
55. Markus Lampela, Espoo (Kuu, kylmä kuningatar)
56. Jari Kamunen, Helsinki (Meidän tangomme)
57. Noora Kataja, Kokkola (Suudelmia ja shampanjaa)
58. Katja Karisukki, Ypäjä (Oi kuule kesäyö)
59. Sulo Pajuniemi, Aavasaksa (Täysikuu)
60. Tomi Kuusela, Mynämäki (Kasvot väkijoukossa)
61. Anne Simonen, Viitasaari (Valoa ikkunassa)
62. Jasmin Miettinen, Ähtäri (Yöt, illat elokuun)
63. Petri Kiiski, Huittinen (Miksi kerroit mulle valheen)
64. Marko Haapaniemi, Kemi (Soittakaa lujempaa)

15.40-15.50 Tulokset: julkaistaan 16+16 laulajaa, jotka jatkavat toiselle kierrokselle
15.50-16.50 Toisen kierroksen laulajat 1-16
17.10-18.10 Toisen kierroksen laulajat 17-32
18.45-19.00 Ilmoitetaan 8+8 kilpailijaa, jotka jatkavat Finaalin karsintaan


Finaalin karsinta

Tangolaulukilpailun Finaalin karsinta järjestetään 17.6. Keravan Klondykessa. Juontajina nähdään Susanna Heikki ja Kaj Kunnas. Musiikista vastaa Mika Toivasen Tango-orkesteri. Finaalin karsinnasta tuomaristo valitsee 6 mies- ja 6 naislaulajaa kohti Seinäjoen Tangomarkkinoiden finaalikilpailuja.

Finaalin karsinta nähdään ja kuullaan AlfaTV:n ja Järviradion suorina lähetyksinä.

Säännöt ja lisätiedot kilpailun kulusta

Seinäjoen Tangomarkkinat – Tango Finlandia 5.-9.7.2017

Lisätiedot
Martti Haapamäki
taiteellinen johtaja, Tangolaulukilpailun tuomariston pj.
martti.haapamaki@sen.fi
p. 0500 562 794

Kalle Lähdesmäki
hallituksen puheenjohtaja
kallejohannes.lahdesmaki@gmail.com
p. 0500 363 126


www.facebook.com/seinajoentangomarkkinat
www.alfatv.fi / www.permanto.fi / www.jarviradio.fi / www.tiketti.fi