«»

Aikataulut

torstai 12.7.

11:00 - 04:00 Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

klo 11.00-21.00, vapaa pääsy!
klo 21.00-04.00, liput ovelta 12 €

Karman terassilla päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua!

23:00 Frederik

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.4.2018.

11:00 - 02:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotori

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.
Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten löytyvät nettisivuiltamme, osoitteesta: www.tangomarkkinat.fi/markkinapaikat/markkinakauppiaat/

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

11:30 - 18:30 Tanssileiri

Koko leiri 150 €
Yksi päivä (to-la) 50 €
Kymppikortti 140 €
Yksi jakso 15 €
Alle 25-vuotiaat ja Tangoklubin jäsenet -25 %

Tanssitalo (Urheilutalo), Kirkkokatu 15 / Lukio, Kirkkokatu 16 / Tangotoimisto/Lyseo, Kirkkokatu 7

Perusteet: Tanssitalo
Perusteet/keskitaso: Lukio
Keskitaso: Tanssitalo
Keskitaso/haastava: Lyseo
Haastava: Lyseo

Tanssileiri tuo Tangoille liikettä! Tule mukaan ja opit tanssimaan hauskassa seurassa huippuopettajien johdolla! Tänään tanssitaan tietysti tangoa, mutta lajivalikoimassa on myös muita tanssilavojen suosituimpia tansseja: hidas valssi, fusku, bugg, rumba & cha cha.

Tanssileiri sopii kaikille! Perusteet -tunneilla opetus aloitetaan ihan tanssin perusteista, ennakkotaidoksi riittää kävelytaito ja iloinen mieli. Keskitason tunnit sopivat tanssijoille, joille opetettava tanssilaji on jo tuttu. Saat uusia kuvioita rennossa festarifiiliksessä, syvennät tanssitaitoasi ja saat paljon uusia oivalluksia sekä tanssikavereita. Torstaina keskitason ja edistyneiden tanssijoita hemmotellaan kokonaisella tangon teemapäivällä, jossa opettajina Seinäjoen Tangomarkkinoiden yhteistyötaiteilijat 2017 Matti ja Sannu Heikkilä, sekä LavaTangon kaksinkertaiset Suomenmestarit Ari Vaskelainen ja Minna Forss.

Kursseilla vauhdikas parinvaihto, kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan! Tervetuloa tanssimaan!

Päivän opettajat: Kati Koivisto, Arto Petjala, Matti & Sanna-Maria Heikkilä, Anne-Riina Hurskainen, Antti Törmänen, Jari Aaltonen sekä kaksinkertaiset LavaTangon Suomenmestarit Ari Vaskelainen ja Minna Forss.

Lue lisää: www.tanssikurssit.fi

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet
11:30 - 12:45 Hidas valssi - OpettajanaAntti Törmänen
13:15 - 14:30 Bugg - OpettajanaAntti Törmänen
15:30 - 16:45 Rumba (bolero) - OpettajanaJari Aaltonen
17:15 - 18:30 Cha cha - OpettajanaJari Aaltonen

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Keskitaso
11:30 - 12:45 Tanssitekniikka & Tango - OpettajinaMatti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä
13:15 - 14:30 Tango - OpettajanaMatti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä
15:30 - 16:45 Bugg - OpettajinaAntti Törmänen, Anne-Riina Hurskainen
17:15 - 18:30 Salsa - OpettajinaAntti Törmänen, Anne-Riina Hurskainen

Lukio

11:30 - 18:30 Perusteet/keskitaso
11:30 - 12:45 Fusku - OpettajanaJari Aaltonen
13:15 - 14:30 Hidas valssi - OpettajanaJari Aaltonen
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaKati Koivisto, Arto Petjala
17:15 - 18:30 Bugg - OpettajinaKati Koivisto, Arto Petjala

Tangotoimisto / Lyseo

15:30 - 16:45 Keskitaso/haastava
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaAri Vaskelainen & Minna Forss

Tangotoimisto / Lyseo

17:15 - 18:30 Haastava
17:15 - 18:30 Tango - OpettajinaAri Vaskelainen & Minna Forss

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

12:00 - 02:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-02
Liput 27 €, S-etu 22 € S-etu_mini passikuva54Ov

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, Kruunun, Katulavan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

 

Paviljonki

Meidän Tango -teeman mukaisesti Tangovieraat ovat vahvassa roolissa ohjelman toteutuksessa. Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa!

On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa..

12:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
12:15 Lasse Hoikka & Souvarit
13:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
14:00 Tanssiorkesteri Kaiho
14:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
15:15 Aino Niemi, Teijo Lindström, Tanssiorkesteri Kaiho
16:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
16:30 Yksityistilaisuus
18:25 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
19:00 Heidi Pakarinen, Jackpot
19:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
20:00 Teijo Lindström, Jackpot
20:20 Aino Niemi, Jackpot
20:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
21:15 Aki Samuli, Jackpot
22:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
22:30 Lea Laven, Jackpot
23:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
23:45 Hanna Talikainen, Jackpot
00:30 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
01:00 Jukka Hallikainen, Jackpot
01:15 Tangokuningas 2018, Jackpot

Katulava

13:00 SMORK-kilpailun seremoniamestarinaAnnika Metsäketo
13:00 SMORK- Tanssiorkesteri Fernanda
14:00 SMORK- Tanssiorkesteri Roihu
14:55 SMORK- Komiat
15:55 SMORK- Mika Sihvolan orkesteri
16:50 SMORK- Aava
17:45 SMORK- kilpailun jatkajien julkaisu
17:50 Leif Lindeman, Fantasia
18:15 Heidi Pakarinen, Fantasia
18:45 Illan juontajanaPiia Koriseva
19:10 Kyösti Mäkimattila, Fantasia
20:15 Hanna Talikainen, Jukka Hallikainen, Könsikkäät, Fantasia
21:50 Kake Randelin
23:15 Seinäjoen kaupungin palkinnon luovutus:Tangokuningas 2018
23:20 Tangokuningas 2018, Fantasia
23:50 Jari Sillanpää
01:00 Aki Samuli, Fantasia

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Grillaamo palvelee Tangokadun aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa ruokailemaan!

AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera.
Seremoniamestarina Mika Vilenius.

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

19:30 Leif Lindeman
20:15 Heidi Pakarinen
21:00 Kyösti Mäkimattila
21:45 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 1
22:30 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 2
23:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 3

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 1.6.2018.

12:00 - 13:00 Torikeskus

Vapaa pääsy!

Tangolaulukilpailun kuusi Kuningasfinalistia esittäytyy

12:00 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 1
12:10 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 2
12:20 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 3
12:30 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 4
12:40 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 5
12:50 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 6

SäestäjänäTuro Lento
SeremoniamestarinaJukka Hallikainen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.4.2018.

13:00 Lounashetki Henksulassa

Tangoklubilaiselle Henksulalounas supertarjoushintaan 8 € !

Lounastamassa klubilaisten kanssaHanna Talikainen, Jukka Hallikainen, Heidi Pakarinen, Kyösti Mäkimattila, Maria Tyyster, Susanna Heikki, Aki Samuli, Aino Niemi, Teijo Lindström

Hyvä ruoka, parempi mieli!
Tangomarkkinoiden esiintyjille on rakennettu tiukka minuuttiaikataulu, eikä artistiarki aina ole tanssia ruusuilla – paitsi Tangomarkkinoiden Henksulassa, jossa esiintyjille tarjotaan aitoa oikeaa kotiruokaa! Henksulan lounaat on katettu vuosittain ainoastaan esiintyjille sekä henkilökunnalle, mutta nyt sinulla klubilaisena on mahdollisuus lounastaa esiintyjien kanssa ja tutusta samalla Henksulan vilinään!
Kouluruokalana Henksula voi olla varsin virikkeetön ympäristö, mutta lounasseura on sitäkin parempaa!

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 23.3.2018.

14:00 - 15:00 Seinäjoki: Se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto (1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy katsomassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

15:30 - 18:00 KENRAALIHARJOITUS - Tangokuningas Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23
Liput 10 €

Kisa-Areena

Ainutlaatuinen tilaisuus vanhus-, vammais- ja mielenterveystoimintayksiköiden asiakkaille kokea Suomen suurin ja monipuolisin tangotapahtuma.

Kenraaliharjoitus-konsertissa esiintyy kuusi finalistia, jotka kilpailevat kirkkaimmasta Tangokuninkaan kruunusta. Musiikista vastaa Seinäjoen Komia Tango -orkesteri kapellimestarinaan Mika Toivanen.

Viettäkää lämmintä kesäpäivää festivaalitunnelmasta ja tarjoilusta nauttien. Tutustu finaalin kenraaliharjoitus-konserttiin ja kysy lisää Tangotoimistosta!

Tapahtumapaikalla on mahdollisuus nauttia kahvitarjoilusta sekä tehdä mahtavia tangotuotelöytöjä klo 13.30-15.00!

Yleisön kanssa ennen konserttia kahvittelemassaAki Samuli, Aino Niemi, Teijo Lindström, Tangokuningatarfinalistit
Yleisön Finaalin kenraalitunnelmaan esivirittää Maria Tyyster,Jukka Hallikainen
Kenraalikonsertin tähtivieraanaSaija Tuupanen, Hanna Talikainen
Uruguayn tangoterveiset yleisölle tuoGabriela Morgare & Carlos Gómez
Konsertissa vieraileeTeijo Lindström
JuontoMaria Tyyster, Susanna Heikki, Kaj Kunnas

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 15.5.2018.

17:00 - 03:00 Puistobaari

Vapaa pääsy!

17:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Relax Antti
21:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Matti Mainio

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bilekaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Puistobaarissa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa
laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

18:00 Tangoravit

Seinäjoen Ravikeskus, Ravitie 9
Liput 7 €

T4-raveja isännöiAki Samuli
Säestyksestä vastaaTaisto Lunkka

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

19:00 - 21:30 Tangokuningas Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Tangokuningasfinalistittaistelevat kirkkaimmasta Tangokruunusta

Finalistit valitsevat itse ensimmäisen kierroksen kisatangonsa.
Toisen kierroksen kisatangoina kuullaan Meidän Tango -kyselyn toivotuimmat finaalitangot.

Yleisön Finaalitunnelmaan esivirittää Maria Tyyster,Jukka Hallikainen
Kruununsa seuraajalleen luovuttaa Tangokuningas 2017Teijo Lindström
Finaalissa vieraileeTangokuningatarfinalistit
Konsertin tähtivieraanaSaija Tuupanen, Hanna Talikainen
Uruguayn tangoterveiset yleisölle tuoGabriela Morgare & Carlos Gómez
JuontoMaria Tyyster, Susanna Heikki, Kaj Kunnas
Säestyksestä vastaaSeinäjoen Komia Tango-orkesteri
Orkesterin kapellimestarinaMika Toivanen

Liput – tiketti_basiclogo

Perushinta
44 € (katsomot B, C, E, F, G, H)
41 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

S-etu – voimassa 15.4.2018 saakka
37 € (katsomot A, D)
34 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 15.5.2018.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgbpassikuva54Ov

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 8.4.2018.