«»

Aikataulut

torstai 11.7.

12:00 - 02:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-02
Vapaa pääsy klo 12.00-13.00, jonka jälkeen liput 27 €, S-etu 22 € S-etu_mini

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, TangoKinon, Kruunun, Katulavan, Tangokapakan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

 

Paviljonki

Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa! On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa, jotka vuorossa aina Kuninkaallisten esiintymisien välillä. Karaokevetäjinä vuorottelevat DJ:t Matti Mainio, Tilda, Lydia, Armi, Tanja ja Kristo.

12:00 Risto Nevala, Nelostie
13:00 Tanssi Kanssain -taltiointi. SeremoniamestarinaHenri "Juippi" Mäentaka
13:00 Saska Helmikallio, Mervi Koponen, CatCat, Tanssiorkesteri Kaiho
13:45 Tanssi Kanssain -taltiointi. SeremoniamestarinaHenri "Juippi" Mäentaka
13:45 Jaska Mäkynen, Kari Hirvonen, Kaija Pohjola, Nelostie
14:30 Tanssi Kanssain -taltiointi. SeremoniamestarinaHenri "Juippi" Mäentaka
14:30 Jouni Keronen, Sebastian Ahlgren, Mira Sunnari, Tanssiorkesteri Kaiho
15:15 Tanssi Kanssain -taltiointi. SeremoniamestarinaHenri "Juippi" Mäentaka
15:15 Kauko Simonen, Erkki Räsänen, Jaana Lammi, Nelostie
16:00 Karaoketanssit
16:30 Levynjulkaisutanssit: Leif Lindeman, Onnenkerjäläiset
17:15 Karaoketanssit
17:45 Jenna Bågeberg, Aki Samuli, Onnenkerjäläiset
18:30 Karaoketanssit
19:15 Johanna Debreczeni, Jouni Keronen, Onnenkerjäläiset
20:00 Karaoketanssit
20:30 Aino Niemi, Onnenkerjäläiset
21:15 Karaoketanssit
21:45 Tomi Markkola, Onnenkerjäläiset
22:30 Karaoketanssit
23:00 Mira Sunnari, Erkki Räsänen, Onnenkerjäläiset
23:45 Karaoketanssit
00:15 Hanna Talikainen, Onnenkerjäläiset
01:00 Karaoketanssit

TangoKino

TangoKino on Tangokadulla sijaitseva uusi viihdekeskus, jonne voi piipahtaa oman aikataulun mukaan toviksi tai vaikka pidemmäksikin aikaa lepuuttamaan jalkoja ja nauttimaan raikkaista kesäjuomista.

Sopivan paikan löydyttyä katsomosta voi valkokankaalta seurata vaikkapa Onnemme kyyneleet -ohjelmasarjaa tai Meidän Tango -konserttitaltiointia..

klo 17.00 / 22.00 / 23.00 Tangomarkkinoiden värikäs historia – Hauska katsaus Tangomarkkinahistoriaan.
Klo 19.00 alkaen kisastudiossa voi seurata Finaalin karsinnan tunnelmia.

17:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
19:00 Kisastudio: Finaalin karsinta
22:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
23:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto

Kruunu

Juhlavuoden kunniaksi Kruunussa nautittavana kolme erilaista ruokailuelämystä:
klo 12.00-15.00 Tarjolla raikas, ravitseva ja ruokaisa tangobuffet – 16 e
klo 15.30-19.30 Kuninkaallinen herkkupöytä – 34 e
klo 22.00-00.00 Maukas ja maittava myöhäisillan tapaspöytä – 16 e

Tutustu torstain menuun tästä.

Ruokailijoita tasatunnein viihdyttää

Tunnelmalliset, akustiset Lähellä-klubikonsertit

Katulava

SMOrk kilpailujohtajana Krista Westerlund.

12:30 Musiikki-isäntänäPasi Pesonen
12:30 SMOrk-kilpailun seremoniamestarinaTuomas Salminen
12:30 Komiat
13:45 SMOrk Finalisti 2: Neitoset
14:45 SMOrk Semifinalisti: Weranta
15:45 Tapani Kansaorkestereineen
17:15 SMOrk Finalisti 1: Särmä
18:10 Tanssia: Hymyn Lavatangon SM-kilpailun seniorisarjan suomenmestarit esiintyvät
18:15 SMOrk Semifinalisti: Patajätkä
19:10 SMORK - päivän kilpailun tulokset
19:15 Aino Niemi, Hanna Talikainen, Jenna Bågeberg, Jackpot
20:05 Tanssishow: Pasi & Maria Lauren, Anne Välisaari, Matti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä
20:20 Jaska Mäkynen, Risto Nevala, Kauko Simonen, Jackpot
21:20 Johanna Debreczeni, Tommi Soidinmäki, Jackpot
22:15 Tanssia: Hymyn Lavatangon SM-kilpailun yleisen sarjan suomenmestarit esiintyvät
22:20 Tangolaulukilpailun 3+3 superfinalistien lauantain kilpailutangot julkaistaan
23:00 Jorma Kääriäinen, Markku Aro& Yhden tähden orkesteri
00:30 Marko Maunuksela, Jukka Hallikainen, Jackpot

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamustai ltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Tervetuloa ruokailemaan!

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.7.2019.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgb

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.6.2019.

15:30 - 18:00 Tangolaulukilpailun Finaalin karsinta - kenraaliharjoitus

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23
Liput 10 €

Ainutlaatuinen tilaisuus vanhus-, vammais- ja mielenterveystoimintayksiköiden asiakkaille kokea tiivistunnelmainen Tangolaulukilpailu.

Viettäkää lämmintä kesäpäivää festivaalitunnelmasta ja tarjoilusta nauttien. Tutustu Finaalin karsinnan kenraaliharjoitukseen ja kysy lisää Tangotoimistosta (p. 06 420 1111) / info@tangomarkkinat.fi!

Jukka Hallikainen, Marko Maunukselaesivirittävät yleisön kuumaan Tangotunnelmaan
Konsertin musiikista vastaa yli 50-henkinen sinfoniaorkesteriCollegium Musicum Turku (CMT)
Mukana orkesterissa myösTaisto Lunkan Tango-orkesteri
Kapellimestarina Satu Simola
Konsertissa vieraileeSaana Sassali, Jarno Kokko
JuontajinaLola Odusoga, Ismo Jokinen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.6.2019.

19:00 - 21:00 Finaalin karsinta

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Liput 

Hinta 42 € (katsomot B, C, E-H) / 39 € (katsomot I-P, T ja U)
S-Etu 38 € (katsomot A, D) / 35 € (katsomot I-L, T ja U)
Viikkopassiin sisältyvät liput Tangotoimistosta!

Tilaa lippusi Tangotoimistosta (p. 06-420 1111) tai Tiketin verkkokaupasta tiketti_basiclogo
(HUOM! Hintoihin lisätään Tiketin palvelumaksu)

Sähköisessä Finaalin karsinnassa viis mies- ja kuusi naislaulajaa näyttävät parhaimman osaamisensa konserttiyleisölle. Tässä kohtaa tuomaristo väistyy tuomarointitehtävistä ja Kisa-Areenan konserttiyleisö pääsee valitsemaan kolme mies- ja kolme naislaulajaa lauantain Kuninkaalliseen Finaaliin.

Suorat lähetykset: AlfaTV, Järviradio & permanto.fi

Konsertin musiikista vastaa juhlavuoden kunniaksi yli 50-henkinen sinfoniaorkesteriCollegium Musicum Turku (CMT)
Mukana orkesterissa myösTaisto Lunkan Tango-orkesteri
Orkesterikokonaisuuden kapellimestarina toimii Satu Simola
Konsertissa vierailevatSaana Sassali, Jarno Kokko, Jari Sillanpää
JuontajinaLola Odusoga, Ismo Jokinen
Ohjaajana Timo Suomi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 1.7.2019.

10:15 - 18:10 Tanssileiri

Tanssitalo, Kirkkokatu 15
Lukio, Kirkkokatu 16

Tanssileirin liput:
SuperSissiPassi 265€, SissiPassi 185€, 1 kurssipäivä 60€, 1 kurssijakso 15€. Tutustu tarkemmin tanssikurssit.fi
Tanssileirin liput ostetaan Tanssileirin infopisteistä tai tanssipuoti.fi verkkokaupasta.

 

Tanssitalo

10:15 - 18:10 Tanssileirin päivän opettajat: Kati Koivisto, Joonas Kainulainen, Anne Välisaari, Arto Petjala, Bettina Karppinen, Anne-Riina Hurskainen, Kimmo ja Marika Lasanen

Tanssileiri sopii kaikille! Tanssitunneilla on vauhdikas parinvaihto, joten kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan!  Lue lisää: https://www.tanssikurssit.fi/tapahtuma/seinajoen-tangomarkkinat-tanssileiri/

Vihreä Perusteet Perusteet! Aloita tästä, et tarvitse ennakkotaitoja!
Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Perusteet / Keskitaso
Sininen Keskitaso Keskitaso
Keskitaso / Haastava Keskitaso / Haastava
Punainen / Haastava Haastava

Klo Tanssitalo
Peilisali
Tanssitalo
Tanssisali
Seinäjoen
Lukio
10.15-11.25 Vihreä Perusteet Hidas Valssi 1
Kati
Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Fusku
Tekniikka & tyyli
Anne & Arto
Keskitaso / Haastava Hidas Valssi
Kuviot
Marika & Kimmo
11.45-12.55 Vihreä Perusteet Hidas Valssi 2
Kati
Sininen Keskitaso Fusku
Jousto ja -variaatiot
Anne & Arto
Punainen / Haastava Hidas Valssi
Askelrytmitykset ja MT
Marika & Kimmo
Lounas
14.00-15.10 Vihreä Perusteet Bugg
Anne-Riina
Sininen Keskitaso Rumba (Bolero)
Tekniikka ja rytmitykset
Kati & Joonas
Keskitaso / Haastava Fusku
Laadukas vi-se
Bettina & Arto
15.30-16.40 Vihreä Perusteet Salsa
Anne-Riina
Sininen Keskitaso Tango
Suljetun otteen vi-se
Kati & Joonas
Punainen / Haastava Fusku
Kuviopankki
Bettina & Arto
17.00-18.10 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Salsa
Anne-Riina
Sininen Keskitaso Tango
MT
Kati & Joonas
Punainen / Haastava Fusku
Feat. Lindy
Bettina & Arto

Numeroidut tunnit ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä yhden, valitse numero ykkönen! vi-se: vienti ja seuraaminen, MT: musiikintulkinta

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.7.2019.

11:00 - 02:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.

Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten julkaistaan kevään kuluessa.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 7.3.2019.

11:30 - 12:30 Kurkistus kulisseihin

Vapaa pääsy klubikortilla ennakkoilmoittautuneille!
Kisa-Areena, Kirkkokatu 23
Mukaan pääsee 100 ensimmäisenä ilmoittautunutta klubilaista.

Juhlavuoden kunniaksi Kisa-Areenan tekijätiimi raottaa takahuoneen ovea ja kutsuu Tangoklubilaiset aistimaan viime hetken tunnelmia ennen Tangolaulukilpailun kenraaliharjoitusta. Areenalla konserttivalmistelut ovat loppukirivaiheessa: käynnissä on kamera- ja musiikkiharjoitukset, finalistien maskeeraus, pukuhuoltoa, konserttien valo- ja ääniohjauksia, katsomotsekkiä sekä kaikenlaisia muita käytännönjärjestelyitä. Kurkistus tarjoaa oivan tilaisuuden vaikkapa viime hetken kisaajatsemppiin!

Kokoontuminen A-hallin B-ovella.
Ennakkoilmoittautuminen (100 ensimmäistä) pe 28.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon (p. 06 420 1111) / klubi@tangomarkkinat.fi.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 16.3.2019.

12:00 - 13:00 Torikeskus

Vapaa pääsy!

Tangolaulukilpailun 11 Finalistia esittäytyy.

SäestäjänäTuro Lento
SeremoniamestarinaJukka Hallikainen
Hymyn Lavatangon SM-kilpailun 2019 kärkiparit tanssivat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 1.7.2019.

12:00 - 18:30 Lauluteltta

Alvar Aallon katu

12:00 JuontajanaMarja-Terttu Rytkönen
12:00 Tangojuniori-sarjan Finaali (10 tyttöä ja 5 poikaa 8-12 v.)Ensimmäisen kierroksen jälkeen superfinaaliin valitaan kolme tyttöä ja kaksi poikaa. Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 Tangojunioreita.
15:00 JuontajanaTuija Ahola
15:00 Tangonuori-sarjan Finaali (10 tyttöä ja 5 poikaa 14-17 v.)Tyttöjen sarjassa toiselle kierrokselle valitaan neljä tyttöä, poikien sarjassa valitaan kaksi suoraan superfinaaliin. Toisella kierroksella superfinaaliin valitaan kaksi tyttöä. Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 Tangonuoria. Finaalissa on karaokesäestys.

Tutustu kilpailuiden lisätietoihin täällä!
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.6.2019.

14:00 - 15:15 Seinäjoki: Se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6

Seinäjoen Oppaat toivottavat sinut tervetulleeksi kävelykierrokselle Alvar Aalto -keskukseen. Seinäjoen laaja hallinto- ja kulttuurikeskus on arkkitehtuuriltaan ainutlaatuinen rakennuskulttuurin helmi maailmassa. Alvar Aallon (1898-1976) orgaaniselle arkkitehtuurille on ominaista läheinen suhde luontoon ja vapaa viiva.
Kierroksella tutustutaan Lakeuden Ristiin, kaupungintaloon, teatteritaloon ja kaupunginkirjastoon.

Kierroksen tarjoaa Seinäjoen kaupunki.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.3.2019.

18:00 Tangoravit

Seinäjoen Ravikeskus, Ravitie 9
Liput 7 €

Kuva: Heta Korkonen

Vauhdikkaat torstairavit, jossa mm. Kasvattajakruunu-karsinta

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.3.2019.

18:00 Juha Vainion ja Ilkka Vainion lauluja ja tarinoita

Lakeuden Risti, Koulukatu 24

Liput ovelta 25 e
Viikkopassin haltijalle lippu 15 e

Esiintymässä Ilkka Vainio, Janus Hanski, legenda ”Luumu” Kaikkonen sekä yllätysvierailijoita

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 5.7.2019.

19:00 - 02:00 Lauluteltta (K-18)

Alvar Aallon katu

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä, voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bailukaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Lauluteltassa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 3.7.2019.

Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

Liput 12 €
Lipunmyynti klo 21.00
Ennakkoliput: Ravintola Karma & Kauppatorin Aalto

Karmassa tapahtuu keskiviikosta lauantaihin!
Päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua.. iltaisin tangovapaata ohjelmaa.

Seuraa ilmoittelua Raflaamosta tai Facebookista!

Karman Tangot goes suomipop!

11:00 Karaoketanssit: DJ TANJA
13:00 Karman tunteikas Tango -tanssitunti:Susa Matson
14:00 Karman Iskelmä -iltapäivä:Sebastian Ahlgren, Anri Ahlgren
15:00 SimSam Karaoketanssit: DJ TANJA
16:00 Karman terassitanssit:Risto Nevala
17:00 Karman hauska Fox -tanssitunti:Susa Matson
18:00 Karman tunnelmallinen tunti tanssien: Marko Lämsä
19:00 DJ TANJAParas bilekaraokeveto palkitaan!
23:00 Leavings -orkesteri solisteinaan Siiri ja Martti

Loppuillan aikana kuullaan suomihittejä menneiltä ajoilta nykypäivään!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.6.2019.