«»

Aikataulut

perjantai 12.7.

12:00 - 03:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-03
Vapaa pääsy klo 12.00-13.00, jonka jälkeen liput 33 €, S-etu 31 € S-etu_mini

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, TangoKinon, Kruunun, Katulavan, Tangokapakan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

Paviljonki

Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa! On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa, jotka vuorossa aina Kuninkaallisien esiintymisien välillä. Karaokevetäjinä vuorottelevat DJ:t Matti Mainio, Tilda, Lydia, Armi, Tanja ja Kristo.

SMOrk kilpailujohtajana Krista Westerlund.

12:30 SMOrk-kilpailun seremoniamestarina Tuomas Salminen
12:30 SMOrk perjantaiorkesteri 1
13:45 SMOrk perjantaiorkesteri 2
15:00 SMOrk perjantaiorkesteri 3
16:15 SMORK - päivän kilpailun tulokset
16:20 SMOrk lauantaiorkesteri 1
16:30 SMOrk lauantaiorkesteri 2
17:30 Saija Tuupanen, eXmiehet
18:15 Superfinalisti Mervi Kovero &Onnenkerjäläiset
18:45 Superfinalisti Juha Pirinen &Onnenkerjäläiset
19:45 Teemu Roivainen, eXmiehet
21:00 Superfinalisti Silla Pöyry &Onnenkerjäläiset
21:30 Superfinalisti Johannes Vatjus &Onnenkerjäläiset
22:30 Saija Tuupanen, eXmiehet
23:45 Superfinalisti Pirita Niemenmaa &Onnenkerjäläiset
00:15 Superfinalisti Pasi Kivimäki &Onnenkerjäläiset
01:15 Teemu Roivainen, eXmiehet

TangoKino

TangoKino on Tangokadulla sijaitseva uusi viihdekeskus, jonne voi piipahtaa oman aikataulun mukaan toviksi tai vaikka pidemmäksikin aika lepuuttamaan jalkoja ja nauttimaan raikkaista kesäjuomista.

Sopivan paikan löydyttyä katsomosta voi valkokankaalta seurata vaikkapa Onnemme kyyneleet -ohjelmasarjaa tai Meidän Tango -konserttitaltiointia.

klo 17.00 / 22.00 / 23.00 Tangomarkkinoiden värikäs historia – Hauska katsaus Tangomarkkinahistoriaan. Tarinaa kertovat Petri Hervanto ja Tiina Räsänen

15:00 Seminaari: Tango kansallisena voimavaranaSuomalainen tango matkalla Unescon elävän kulttuurin luetteloon.
Seminaarissa tarkastellaan suomalaisen tangon yhteiskunnallisia, sosiaalisia ja kansalaisten hyvinvointiin liittyviä vaikutuksia.
Yhteistyössä Seinäjoen Tangomarkkinat Oy ja Suomalaisen Tangon Satumaa ry

Tutustu seminaariohjelmaan!

17:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
22:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto
23:00 Tarinaa kertovatTiina Räsänen, Petri Hervanto

Kruunu

Juhlavuoden kunniaksi Kruunussa nautittavana kolme erilaista ruokailuelämystä:
klo 12.00-15.00 Tarjolla raikas, ravitseva ja ruokaisa tangobuffet – 16 e
klo 15.30-19.30 Kuninkaallinen herkkupöytä – 34 e
klo 22.00-00.00 Maukas ja maittava myöhäisillan tapaspöytä – 16 e

Tutustu perjantain menuun tästä.

Ruokailijoita tasatunnein viihdyttävät

Tunnelmalliset, akustiset Lähellä-klubikonsertit

Katulava

12:00 Musiikki-isäntänäPasi Pesonen
12:30 JuontajanaMarja-Terttu Rytkönen
12:30 Tangoseniori 65+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita65+.
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
16:15 Tanssia: Hymyn Lavatangon SM-kilpailun kärkiparit tanssivat
16:30 JuontajanaTuija Ahola
16:30 Tangoseniori45+ 2019 laulukilpailun Finaali, musiikista vastaaNelostieFinaalissa mukana 6 naista ja 6 miestä
Superfinaalin voittajat ovat vuoden 2019 tangosenioreita45+
Kilpailun järjestää Suomalaisen Tangon Satumaa ry.
Tangoseniori-kilpailuiden lisätiedot löydät osoitteesta www.suomalaisentangonsatumaa.fi/kilpailut/tangoseniori

20:15 Tangomarkkinat All-Stars kavalkadi, säestyksestä vastaaJackpot, OmegaKavalkadissa esiintyjät, vauhti ja juhlatunnelma nousee korkeuksiin, kun Tangokuninkaalliset kautta aikojen valtaavat lavan - yksi toisensa jälkeen! Laulamaan on kutsuttu myös Tangojuniori- ja Tangonuorivoittajat sekä Tangoseniorivoittajat 2019. Tangon Sävellys- ja sanoituskilpailun voittotangon ensiesitys.
AlfaTV:n suora lähetys klo 20.30-23.00

00:10 Tango kuuluu kaikille: Tanssileirin tanssitiimi, Kati Koivisto, Reetta Mikola
00:15 Jari Sillanpääorkestereineen
01:35 Aino Niemi, Teijo Lindström, Erika Vikman, Marco Lundberg, Jackpot

Tangokapakka

14:00 Tangoklubilaisten ja Tangolaulukilpailun tuomariston juhlahetki
18:00 Yrittäjäfoorumi - suoraa puhetta yrittämisestä

Tutustu yrittäjäfoorumin sisältöön ja aikatauluihin!

19:30 IlmaTangon SM-kilpailun Semifinaali, kilpailujohtajanaMatti Mainio

IlmaTangon SM-kilpailun lisätiedot

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Tervetuloa ruokailemaan!

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

19:30 SeremoniamestarinaMika Vilenius
19:30 Atria MestareinaAtria Mestari Jyri Varonen, Atria Mestari Kimmo Vahtera
19:30 Tangoseniori +65 -sarjan voittajat
20:00 Tangoseniori +45 -sarjan voittajat
20:30 Superfinalisti Pasi Kivimäki
21:00 Superfinalisti Pirita Niemenmaa
21:30 Superfinalisti Juha Pirinen
22:00 Superfinalisti Mervi Kovero
22:30 Superfinalisti Johannes Vatjus
23:00 Superfinalisti Silla Pöyry

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.7.2019.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgb

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.3.2019.

19:00 - 22:00 35 v. Juhlakonsertti

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Liput 

Hinta 49 € (katsomot B, C, E-H) / 46 € (katsomot I-P, U ja T)
S-etu 45 € (katsomot A ja D) / 42 € (katsomot I-L, U ja T)
OP Visa-etu 40 € (katsomot O, P)

Tilaa lippusi Tangotoimistosta (p. 06-420 1111) tai Tiketin verkkokaupasta tiketti_basiclogo
(HUOM! Hintoihin lisätään Tiketin palvelumaksu)

Juhlakonserttiin on kutsuttu esiintymään kaikki Tangomarkkinoiden historian aikana kruunatut Tangokuninkaalliset, joka tekeekin konsertista kaikkien aikojen suurimman tangokonsertin!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.7.2019.

10:15 - 18:10 Tanssileiri

Tanssitalo, Kirkkokatu 15
Lukio, Kirkkokatu 16
Lyseo (Tangotoimisto), Kirkkokatu 7

Tanssileirin liput:
SuperSissiPassi 265€, SissiPassi 185€, 1 kurssipäivä 60€, 1 kurssijakso 15€. Tutustu tarkemmin tanssikurssit.fi
Tanssileirin liput ostetaan Tanssileirin infopisteistä tai tanssipuoti.fi verkkokaupasta.

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Tanssileirin päivän opettajat: Joonas Kainulainen, Kati Koivisto, Pasi & Maria Lauren, Anne Välisaari, Arto Petjala, Matti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä, Bettina Karppinen, Anne-Riina Hurskainen, Jussi Kaksonen, Kimmo ja Marika Lasanen

Tanssileiri sopii kaikille! Tanssitunneilla on vauhdikas parinvaihto, joten kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan!  Lue lisää: https://www.tanssikurssit.fi/tapahtuma/seinajoen-tangomarkkinat-tanssileiri/

Vihreä Perusteet Perusteet! Aloita tästä, et tarvitse ennakkotaitoja!
Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Perusteet / Keskitaso
Sininen Keskitaso Keskitaso
Keskitaso / Haastava Keskitaso / Haastava
Punainen / Haastava Haastava

Klo Tanssitalo
Peilisali
Tanssitalo
Tanssisali
10.15-11.25 Vihreä Perusteet Fusku 1
Joonas
Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Bugg
Tekniikka ja tyyli
Kati & Jussi
11.45-12.55 Vihreä Perusteet Fusku 2
Joonas
Sininen Keskitaso Bugg
Liikkuva Bugg
Kati & Jussi
Lounas
14.00-15.10 Vihreä Perusteet Salsa
Bettina
Sininen Keskitaso Hidas Valssi
Syvyyttä valssiin
Sannu & Matti
15.30-16.40 Vihreä Perusteet Rumba (Bolero)
Bettina
Sininen Keskitaso Hidas Valssi
Kuviopankki
Sannu & Matti
17.00-18.10 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Rumba (Bolero)
Bettina
Sininen Keskitaso Tango
Hitaan Tangon
tekniikka ja liike
Sannu & Matti

 

Klo Seinäjoen
Lukio
Seinäjoen
Lyseo
10.15-11.25 Vihreä Perusteet Argentiinalainen Tango
Maria & Pasi
Keskitaso / Haastava Rumba (Bolero)
Aistikkuus, VK ja MT
Anne & Arto
11.45-12.55 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Argentiinalainen Tango
Maria & Pasi
Punainen / Haastava Rumba (Bolero)
Dynamiikka ja vi-se
Anne & Arto
Lounas
14.00-15.10 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Argentiinalainen Tango
Maria & Pasi
Keskitaso / Haastava Salsa
Kuviot ja askelvariaatiot
Marika & Kimmo
15.30-16.40 Sininen Keskitaso Argentiinalainen Tango
Maria & Pasi
Punainen / Haastava Salsa
Haastavat kuviot ja VK
Marika & Kimmo
17.00-18.10 Argentiinalainen Valssi
Maria & Pasi
Punainen / Haastava Salsa
Dips & tricks
Marika & Kimmo

Numeroidut tunnit ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä yhden, valitse numero ykkönen! vi-se: vienti ja seuraaminen, MT: musiikintulkinta, VK: vartalonkäyttö.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.7.2019.

11:00 - 03:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.

Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten julkaistaan kevään kuluessa.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 8.3.2019.

12:00 - 12:40 EPStori

Vapaa pääsy!

Jarno Kokko
SäestäjänäTuro Lento

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 24.5.2019.

12:30 Lounashetki Henksulassa

Ennakkoilmoittautuneille Tangoklubilaiselle Henksulalounas supertarjoushintaan 8 € !

Hyvä ruoka, parempi mieli!
Tangomarkkinoiden esiintyjille on rakennettu tiukka minuuttiaikataulu, eikä artistiarki aina ole tanssia ruusuilla – paitsi Tangomarkkinoiden Henksulassa, jossa esiintyjille tarjotaan aitoa oikeaa kotiruokaa! Henksulan lounaat on katettu vuosittain ainoastaan esiintyjille sekä henkilökunnalle, mutta nyt sinulla klubilaisena on mahdollisuus lounastaa esiintyjien kanssa ja tutusta samalla Henksulan vilinään!
Kouluruokalana Henksula voi olla varsin virikkeetön ympäristö, mutta lounasseura on sitäkin parempaa!

Lounasmestareina Teijo Lindström, Aki Samuli

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 28.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 14.3.2019.

14:00 Tangoklubilaisten ja Tangolaulukilpailun tuomariston juhlahetki

Vapaa pääsy klubikortilla ennakkoilmoittautuneille!
Tangokapakka / Tangokatu

Kutsumme Tangoklubilaiset kilistämään kuohuvaa juhlajuomaa laulukilpailun arvovaltaisen tuomariston kanssa. Sopiva tilaisuus antaa viime hetken vinkkejä Kuninkaalliseen Finaaliin ja kuulla Tangolaulukilpailun tuoreimmat kuulumiset suoraan tuomariston jäseniltä.

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 28.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 14.3.2019.

14:00 - 14:40 Torikeskus perjantai

Vapaa pääsy!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 24.5.2019.

14:00 - 15:15 Seinäjoki: se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!
Kierros alkaa Kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6

Seinäjoen Oppaat toivottavat sinut tervetulleeksi kävelykierrokselle Alvar Aalto -keskukseen. Seinäjoen laaja hallinto- ja kulttuurikeskus on arkkitehtuuriltaan ainutlaatuinen rakennuskulttuurin helmi maailmassa. Alvar Aallon (1898-1976) orgaaniselle arkkitehtuurille on ominaista läheinen suhde luontton ja vapaa viiva.
Kierroksella tutustutaan Lakeuden Ristiin, kaupungintaloon, teatteritaloon ja kaupunginkirjastoon.

Kierroksen tarjoaa Seinäjoen kaupunki.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.3.2019.

17:00 - 03:00 Lauluteltta (K-18)

Alvar Aallon katu

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä, voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bailukaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Lauluteltassa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 3.7.2019.

18:00 Virallinen Tangopeli: JymyJussit - Koskenkorvan Urheilijat

Kotijoukkue Areena, Urheilupuisto 12

Liput

Aikuiset 15 e
Eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät 12 e

Ottelun avaaSaana Sassali
Ottelutauolla esiintyvät SMOrk-kilpailun 2 finalistiorkesteria
SeremoniamestarinaTuomas Salminen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.6.2019.

Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

Liput 12 €
Lipunmyynti klo 21.00
Ennakkoliput: Ravintola Karma & Kauppatorin Aalto

Karmassa tapahtuu keskiviikosta lauantaihin!
Päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua.. iltaisin tangovapaata ohjelmaa.

Seuraa ilmoittelua Raflaamosta tai Facebookista!

11:00 SimSam Karaoketanssit: DJ TANJA
13:00 Karman iloinen Jive -tanssitunti:Susa Matson
14:00 Karma Go Rock´n Roll All Night Long:Marko Lämsä
15:00 SimSam Karaoketanssit: DJ TANJA
16:00 Karman Terassitanssit: Armi TenkulaAktiiviset tanssijat palkitaan!
17:00 Karman vauhdikas Bugg -tanssitunti:Susa Matson
18:00 Karman Menotanssit: TANJA VÄHÄSARJAAktiiviset tanssijat palkitaan!
19:00 DJ TANJAParas Bilekaraokeveto palkitaan!
23:00 Stig

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.6.2019.