«»

Aikataulut

lauantai 13.7.

12:00 - 03:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-03
Liput 35 €, S-etu 33 €  S-EtukVISACREDITDEBITcmykSU  passikuva54Ov

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, TangoKinon, Kruunun, Katulavan, Tangokapakan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipunhintaan

Paviljonki

Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa! On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa, jotka vuorossa aina Kuninkaallisien esiintymisien välillä.

TangoKino

TangoKino on Tangokadulla sijaitseva uusi viihdekeskus, jonne voi piipahtaa oman aikataulun mukaan toviksi tai vaikka pidemmäksikin aikaa lepuuttamaan jalkoja ja nauttimaan raikkaista kesäjuomista.

Sopivan paikan löydyttyä katsomosta voi valkokankaalta seurata vaikkapa Onnemme kyyneleet -ohjelmasarjaa tai Meidän Tango -konserttitaltiointia.

klo 17.00 / 22.00 / 23.00 Seinäjoen Tangomarkkinat – lyhyehkö, mutta kattava katsaus menneisiin vuosiin.
klo 19.00 alkaen kisastudiossa voi seurata Kuninkaallisen Finaalin tunnelmia

17:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto
19:00 Kisastudio: Kuninkaallinen Finaali
22:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto
23:00 Tapahtumahistoriikki, kertojinaTiina Räsänen, Petri Hervanto

Kruunu

Juhlavuoden kunniaksi Kruunussa nautittavana kolme erilaista ruokailuelämystä:
klo 12.00-15.00 Tarjolla raikas, ravitseva ja ruokaisa tangobuffet – 16 e
klo 15.30-19.30 Tuunattu Tangojen Tapaspöytä – 34 e
klo 22.00-00.00 Maukas ja maittava myöhäisillan tapaspöytä – 16 e

Ruokailijoita tasatunnein viihdyttävät

16:00 Aki Samuli, Heidi Pakarinen, Juha Maunu
17:00 Aki Samuli, Heidi Pakarinen, Juha Maunu
18:00 Aki Samuli, Heidi Pakarinen, Juha Maunu

Tunnelmalliset, akustiset Lähellä-klubikonsertit

21:00 Marko Maunuksela, Jukka Hallikainensäestäjänään Hellätrio
22:30 Aki Samuli, Maria Tyystersäestäjänään Hellätrio

Katulava

Musiikki-isäntänä Pasi Pesonen

13:15 SMOrk-Finalisti 1
13:20 SMOrk-Finalisti 1, solistivieraanaJohanna Pakonen
13:30 SMOrk-Finalisti 1, solistivieraanaKyösti Mäkimattila
13:40 SMOrk-Finalisti 1
14:00 SMOrk-Finalisti 2
14:05 SMOrk-Finalisti 2, solistivieraanaJohanna Pakonen
14:15 SMOrk-Finalisti 2, solistivieraanaKyösti Mäkimattila
14:25 SMOrk-Finalisti 2
15:00 Arja Koriseva& Guardia Nueva
16:45 SMOrk-Finalisti 1
17:45 SMOrk-Finalisti 2
18:45 Tanssileirin tanssituokio
18:45 SMOrk -voittajan julkaisu
18:50 Heidi Pakarinen, Marko Maunuksela, Jukka Hallikainen, Petri Hervanto, Tiina Räsänen, Jackpot
20:00 SMOrk-kilpailun voittaja
21:45 Matti & Teppo, Horizone
23:10 Tanssileirin tanssituokio
23:15 Tangokuninkaalliset 2019 &Jackpot
23:45 Kyösti Mäkimattila, Varjokuva
01:00 Saana Sassali, Jarno Kokko, Aki Samuli, Maria Tyyster, Jackpot

Tangokapakka

 

20:45 IlmaTangon SM-kilpailun Semifinaali, seremoniamestarinaMatti Mainio

Kilpailun lisätiedot

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

06:00 Tango Open

Ruuhikoski Golf – Isokoskentie 533

Suositun ja perinteikkään kilpailun päätukijoina ovat yhteistyössä Tangomarkkinat ja maakuntamedia Ilkka.

Kilpailu pelataan 18 reiän pistebogey-kilpailuna. Kilpailuun otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä 204 ensimmäistä ilmoittautunutta.

Lisätiedot, kilpailukutsu ja ilmoittautumiset: www.ruuhikoskigolf.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

10:15 - 18:10 Tanssileiri

Tanssitalo, Kirkkokatu 15
Lukio, Kirkkokatu 16

Tanssileirin liput:
SuperSissiPassi 265€, SissiPassi 185€, 1 kurssipäivä 60€, 1 kurssijakso 15€. Tutustu tarkemmin tanssikurssit.fi
Tanssileirin liput ostetaan Tanssileirin infopisteistä tai tanssipuoti.fi verkkokaupasta.

Tanssitalo

10:15 - 18:10 Tanssileirin päivän opettajat: Anne-Riina Hurskainen, Bettina Karppinen, Kati Koivisto, Joonas Kainulainen, Jussi Kaksonen

Tanssileiri sopii kaikille! Tanssitunneilla on vauhdikas parinvaihto, joten kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan!  Lue lisää: https://www.tanssikurssit.fi/tapahtuma/seinajoen-tangomarkkinat-tanssileiri/

Vihreä Perusteet Perusteet! Aloita tästä, et tarvitse ennakkotaitoja!
Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Perusteet / Keskitaso
Sininen Keskitaso Keskitaso
Keskitaso / Haastava Keskitaso / Haastava
Punainen / Haastava Haastava

Klo Tanssitalo
Peilisali
Tanssitalo
Tanssisali
Seinäjoen
Lukio
10.15-11.25 Vihreä Perusteet Bugg 1
Anne-Riina
Sininen Keskitaso Fusku
Vi-se ja parityöskentely
Bettina & Jussi
Punainen / Haastava Tango
MT askelilla
Marika & Kimmo
11.45-12.55 Vihreä Perusteet Bugg 2
Anne-Riina
Sininen Keskitaso Fusku
Rytmileikittelyt ja MT
Bettina & Jussi
Punainen / Haastava Tango
MT vartalolla
Marika & Kimmo
Lounas
14.00-15.10 Vihreä Perusteet Tango
Kati
Sininen Keskitaso Hitaat
Vartalonkäyttö
Marika & Kimmo
Keskitaso / Haastava Bugg
Hidas musiikki
Anne-Riina & Joonas
15.30-16.40 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Tango
Kati
Sininen Keskitaso Salsa
Tyyli ja kuviot
Marika & Kimmo
Punainen / Haastava Bugg
Haastavat kuviot
Anne-Riina & Joonas
17.00-18.10 Vihreä/sininen Perusteet/Keskitaso Fusku MT
Kati
Sininen Keskitaso Salsa
Kuviot ja MT
Marika & Kimmo
Punainen / Haastava Bugg
Liikkuminen tilassa
Anne-Riina & Joonas

Numeroidut tunnit ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä yhden, valitse numero ykkönen! vi-se: vienti ja seuraaminen, MT: musiikintulkinta

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

11:00 - 11:45 Tangoklubilaisten Lauantaistartti

Vapaa pääsy klubikortilla ennakkoilmoittautuneille!
Tangokatu / Paviljonki

Hyvän mielen jumppa – liikettä keholle ja mielelle.

Erilaisten tanssillisten rytmien ja liikkeiden viedessä etsimme sisäisen soturimme, jonka jälkeen tunti päättyy lempeisiin venytyksiin. Jumppa sopii kaiken kuntoisille liikkujille.

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 28.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

11:00 - 03:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.

Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten julkaistaan kevään kuluessa.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

Karman Tangovirittämö (K18)

Kauppatori 3

Karmassa tapahtuu keskiviikosta lauantaihin!
Päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua.. iltaisin tangovapaata ohjelmaa – esiintyjätiedot julkaistaan kevään kuluessa.

Seuraa ilmoittelua Raflaamosta tai Facebookista!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 19.3.2019.

19:00 - 21:30 Kuninkaallinen Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Tangolaulukilpailu huipentuu Kuninkaalliseen Finaaliin, jossa Finaalin karsinnasta yleisön valitsemista kolmesta mies- ja kolmesta naisfinalistista valitaan vuoden 2019 Tangokuningas ja Tangokuningatar.
Valinnan tekee viihteen ammattilaisista koostuva tuomaristo, puheenjohtaja Martti Haapamäen johdolla. Tuomaristo julkaistaan keväällä 2019.

Konsertin musiikista vastaa juhlavuoden kunniaksi yli 50-henkinen orkesteri, jonka muodostaa sinfoniaorkesteri CMT – Collegium Musicum Turku sekä Taisto Lunkan Tango-orkesteri. Orkesterikokonaisuuden kapellimestarina toimii Satu Simola.

Kuninkaallisen Finaalin juontavat tutut tv-kasvot Lola Odusoga ja Ismo Jokinen.

Liput 

Hinta 44 € (katsomot B, C, E, H) / 41 € (katsomot I-P, U ja T)
S-etu 37 € (katsomot A ja D) / 34 € (katsomot I-L, U ja T)

Tilaa lippusi Tangotoimistosta (p. 06-420 1111) tai Tiketin verkkokaupasta tiketti_basiclogo
(HUOM! Hintoihin lisätään Tiketin palvelumaksu)

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 21.2.2019.