«»

Aikataulut

keskiviikko 11.7.

11:00 - 04:00 Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

klo 11.00-21.00, vapaa pääsy!
klo 21.00-04.00, liput ovelta 12 €

Karman terassilla päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua!

23:00 Aikakone

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.4.2018.

11:30 - 18:30 Tanssileiri

Koko leiri 150 €
Yksi päivä (to-la) 50 €
Kymppikortti 140 €
Yksi jakso 15 €
Alle 25-vuotiaat ja Tangoklubin jäsenet -25 %

Tanssitalo (Urheilutalo), Kirkkokatu 15 / Lukio, Kirkkokatu 16

Perusteet: Tanssitalo
Perusteet/keskitaso: Tanssitalo
Keskitaso: Lukio

Tanssileiri tuo Tangoille liikettä! Tule mukaan ja opit tanssimaan hauskassa seurassa huippuopettajien johdolla! Starttipäivän ohjelmassa on monipuolinen kattaus tansseja, joilla pärjäät kaikilla Tangomarkkinoiden tanssilattioilla!

Päivän tanssilajit: tango, fusku, foksi, bugg ja salsa.

Tanssileiri sopii kaikille! Vihreillä, perusteet -tunneilla opetus aloitetaan ihan tanssin ensimmäisistä askeleista, ennakkotaidoksi riittää kävelytaito ja iloinen mieli.
Vihreä/Siniset ja siniset, keskitason tunnit sopivat tanssijoille, joille opetettava tanssilaji on jo tuttu. Saat uusia tanssikuvioita festarifiiliksessä, syvennät tanssitaitoasi ja saat paljon uusia oivalluksia sekä tanssikavereita.

Kursseilla vauhdikas parinvaihto, kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan! Tervetuloa tanssimaan!

Keskiviikon opettajat: Kati Koivisto, Joonas Kainulainen, Anne-Riina Hurskainen & Sari Aaltonen. Lue lisää: www.tanssikurssit.fi.

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet
11:30 - 12:45 Fusku - OpettajanaAnne-Riina Hurskainen
13:15 - 14:30 Foksi - OpettajanaAnne-Riina Hurskainen
15:30 - 16:45 Tango - OpettajanaSari Aaltonen
17:15 - 18:30 Salsa - OpettajanaSari Aaltonen

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet/keskitaso
11:30 - 12:45 Tango - OpettajanaKati Koivisto
13:15 - 14:30 Fusku - OpettajanaKati Koivisto
15:30 - 16:45 Salsa - OpettajanaAnne-Riina Hurskainen
17:15 - 18:30 Bugg - OpettajanaAnne-Riina Hurskainen

Lukio

15:30 - 18:30 Keskitaso
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaKati Koivisto, Joonas Kainulainen
17:15 - 18:30 Fusku - OpettajinaKati Koivisto, Jari Aaltonen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

14:00 - 15:00 Seinäjoki: Se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto (1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy katsomassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

 

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

15:30 Varaslähtö Tangoille

Vapaa pääsy klubikortilla!

Tangotoimisto / Lyseo

Varaslähtöä tähdittääAino Niemi, Teijo Lindström, Tangokuningatarfinalistit, Tangokuningasfinalistit
SeremoniamestarinaHeidi Pakarinen
Kahvit klubilaisille keittääJukka Hallikainen

Tangomarkkinat käynnistyy parhaiten jo perinteeksi muodostuneella Tangoklubilaisten kokoontumisella. Tilaisuudessa kuulet esimerkiksi tuoreen tilannekatsauksen tulevasta tapahtumasta, Tangokuninkaallisten kuulumisia sekä Tangolaulukilpailun Finalistien kisatunnelmia.

Tangoklubilaisten tervetulotilaisuus
Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 7.4.2018.

17:00 - 01:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotori

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.
Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten löytyvät nettisivuiltamme, osoitteesta: www.tangomarkkinat.fi/markkinapaikat/markkinakauppiaat/

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.4.2018.

17:30 - 19:00 Tangoparaati

Vapaa pääsy!

Paraatissa mukanaJukka Hallikainen, Heidi Pakarinen, Kyösti Mäkimattila, Aino Niemi, Teijo Lindström, Tangokuningatarfinalistit, Tangokuningasfinalistit, Tanssiseura Botafogo

Tangoparaati päättyy Tangokadun Katulavan tuntumaan, jossa juhlallisin menoin vastaanotetaan yleisö. Avajaisten yhteydessä palkitaan Tangolaulukilpailun yleisön suosikit.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.4.2018.

19:00 - 01:00 Tangokatu (K-18)

Vapaa pääsy!

Ikäraja Tangokadulle K-18

 

Paviljonki

19:30 SeremoniamestarinaPiia Koriseva
19:30 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 1 esittäytyy
19:50 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot-Finalisti 2 esittäytyy
20:20 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 3 esittäytyy
20:40 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 1 esittäytyy
21:10 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 2 esittäytyy
21:30 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 3 esittäytyy
22:00 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 4 esittäytyy
22:20 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 5 esittäytyy
22:50 Tangokuningasfinalistit, Jackpot- Finalisti 6 esittäytyy
23:10 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 4 esittäytyy
23:40 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 5 esittäytyy
00:00 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 6 esittäytyy

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Grillaamo palvelee Tangokadun aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa ruokailemaan!

AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera.
Seremoniamestarina Mika Vilenius.

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

20:30 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 3
20:55 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 4
21:20 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 5
21:45 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 6
22:10 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 1
22:35 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 2

Katuravintola

19:20 Lavatangon SM-kilpailun juontaaSanna-Maria Heikkilä, Kyösti Mäkimattila
Säestyksestä vastaaTaisto Lunkan Tango-orkesteri
19:20 Lavatangon SM-kilpailun tuomarinaHeidi Pakarinen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

torstai 12.7.

11:00 - 04:00 Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

klo 11.00-21.00, vapaa pääsy!
klo 21.00-04.00, liput ovelta 12 €

Karman terassilla päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua!

23:00 Frederik

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 12.4.2018.

11:00 - 02:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotori

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia. Samalla torireissulla voit käydä seuraamassa Järviradion ja AlfaTV:n yhteisellä studiolla radiolähetysten sekä tangotuttujen ja -vieraiden haastattelujen tekoa.
Tangotorin myynti- ja esittelypisteiden toimijat ennakkotutkiskelua varten löytyvät nettisivuiltamme, osoitteesta: www.tangomarkkinat.fi/markkinapaikat/markkinakauppiaat/

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

11:30 - 18:30 Tanssileiri

Koko leiri 150 €
Yksi päivä (to-la) 50 €
Kymppikortti 140 €
Yksi jakso 15 €
Alle 25-vuotiaat ja Tangoklubin jäsenet -25 %

Tanssitalo (Urheilutalo), Kirkkokatu 15 / Lukio, Kirkkokatu 16 / Tangotoimisto/Lyseo, Kirkkokatu 7

Perusteet: Tanssitalo
Perusteet/keskitaso: Lukio
Keskitaso: Tanssitalo
Keskitaso/haastava: Lyseo
Haastava: Lyseo

Tanssileiri tuo Tangoille liikettä! Tule mukaan ja opit tanssimaan hauskassa seurassa huippuopettajien johdolla! Tänään tanssitaan tietysti tangoa, mutta lajivalikoimassa on myös muita tanssilavojen suosituimpia tansseja: hidas valssi, fusku, bugg, rumba & cha cha.

Tanssileiri sopii kaikille! Perusteet -tunneilla opetus aloitetaan ihan tanssin perusteista, ennakkotaidoksi riittää kävelytaito ja iloinen mieli. Keskitason tunnit sopivat tanssijoille, joille opetettava tanssilaji on jo tuttu. Saat uusia kuvioita rennossa festarifiiliksessä, syvennät tanssitaitoasi ja saat paljon uusia oivalluksia sekä tanssikavereita. Torstaina keskitason ja edistyneiden tanssijoita hemmotellaan kokonaisella tangon teemapäivällä, jossa opettajina Seinäjoen Tangomarkkinoiden yhteistyötaiteilijat 2017 Matti ja Sannu Heikkilä, sekä LavaTangon kaksinkertaiset Suomenmestarit Ari Vaskelainen ja Minna Forss.

Kursseilla vauhdikas parinvaihto, kaikki tanssivat kaikkien kanssa! Voit osallistua yksin, kavereiden kanssa tai porukalla. Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan! Tervetuloa tanssimaan!

Päivän opettajat: Kati Koivisto, Arto Petjala, Matti & Sanna-Maria Heikkilä, Anne-Riina Hurskainen, Antti Törmänen, Jari Aaltonen sekä kaksinkertaiset LavaTangon Suomenmestarit Ari Vaskelainen ja Minna Forss.

Lue lisää: www.tanssikurssit.fi

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet
11:30 - 12:45 Hidas valssi - OpettajanaAntti Törmänen
13:15 - 14:30 Bugg - OpettajanaAntti Törmänen
15:30 - 16:45 Rumba (bolero) - OpettajanaJari Aaltonen
17:15 - 18:30 Cha cha - OpettajanaJari Aaltonen

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Keskitaso
11:30 - 12:45 Tanssitekniikka & Tango - OpettajinaMatti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä
13:15 - 14:30 Tango - OpettajanaMatti Heikkilä, Sanna-Maria Heikkilä
15:30 - 16:45 Bugg - OpettajinaAntti Törmänen, Anne-Riina Hurskainen
17:15 - 18:30 Salsa - OpettajinaAntti Törmänen, Anne-Riina Hurskainen

Lukio

11:30 - 18:30 Perusteet/keskitaso
11:30 - 12:45 Fusku - OpettajanaJari Aaltonen
13:15 - 14:30 Hidas valssi - OpettajanaJari Aaltonen
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaKati Koivisto, Arto Petjala
17:15 - 18:30 Bugg - OpettajinaKati Koivisto, Arto Petjala

Tangotoimisto / Lyseo

15:30 - 16:45 Keskitaso/haastava
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaAri Vaskelainen & Minna Forss

Tangotoimisto / Lyseo

17:15 - 18:30 Haastava
17:15 - 18:30 Tango - OpettajinaAri Vaskelainen & Minna Forss

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

12:00 - 02:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-02
Liput 27 €, S-etu 22 € S-etu_mini passikuva54Ov

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, Kruunun, Katulavan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

 

Paviljonki

Meidän Tango -teeman mukaisesti Tangovieraat ovat vahvassa roolissa ohjelman toteutuksessa. Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa!

On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa..

12:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
12:15 Lasse Hoikka & Souvarit
13:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
14:00 Tanssiorkesteri Kaiho
14:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
15:15 Teijo Lindström, Tanssiorkesteri Kaiho
16:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
16:30 Aino Niemi, Tanssiorkesteri Kaiho
17:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
17:45 Tanssiorkesteri Kaiho
18:30 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
19:00 Heidi Pakarinen, Jackpot
19:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
20:00 Teijo Lindström, Jackpot
20:20 Aino Niemi, Jackpot
20:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
21:15 Aki Samuli, Jackpot
22:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
22:30 Lea Laven, Jackpot
23:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
23:45 Hanna Talikainen, Jackpot
00:30 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
01:00 Jukka Hallikainen, Jackpot
01:15 Tangokuningas 2018, Jackpot

Katulava

13:00 SMORK-kilpailun seremoniamestarinaAnnika Metsäketo
13:00 SMORK- Tanssiorkesteri Fernanda
14:00 SMORK- Tanssiorkesteri Roihu
14:55 SMORK- Komiat
15:55 SMORK- Mika Sihvolan orkesteri
16:50 SMORK- Aava
17:45 SMORK- kilpailun jatkajien julkaisu
17:50 Leif Lindeman, Fantasia
18:15 Heidi Pakarinen, Fantasia
18:45 Illan juontajanaPiia Koriseva
19:10 Kyösti Mäkimattila, Fantasia
20:15 Hanna Talikainen, Jukka Hallikainen, Könsikkäät, Fantasia
21:50 Kake Randelin
23:15 Seinäjoen kaupungin palkinnon luovutus:Tangokuningas 2018
23:20 Tangokuningas 2018, Fantasia
23:50 Jari Sillanpää
01:00 Aki Samuli, Fantasia

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Grillaamo palvelee Tangokadun aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa ruokailemaan!

AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera.
Seremoniamestarina Mika Vilenius.

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

19:30 Leif Lindeman
20:15 Heidi Pakarinen
21:00 Kyösti Mäkimattila
21:45 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 1
22:30 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 2
23:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 3

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

12:00 - 13:00 Torikeskus

Vapaa pääsy!

Tangolaulukilpailun kuusi Kuningasfinalistia esittäytyy

12:00 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 1
12:10 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 2
12:20 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 3
12:30 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 4
12:40 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 5
12:50 Tangokuningasfinalistit- Finalisti 6

SäestäjänäTuro Lento
SeremoniamestarinaJukka Hallikainen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.4.2018.

13:00 Lounashetki Henksulassa

Tangoklubilaiselle Henksulalounas supertarjoushintaan 8 € !

Lounastamassa klubilaisten kanssaHanna Talikainen, Jukka Hallikainen, Heidi Pakarinen, Kyösti Mäkimattila, Maria Tyyster, Susanna Heikki, Aki Samuli, Aino Niemi, Teijo Lindström

Hyvä ruoka, parempi mieli!
Tangomarkkinoiden esiintyjille on rakennettu tiukka minuuttiaikataulu, eikä artistiarki aina ole tanssia ruusuilla – paitsi Tangomarkkinoiden Henksulassa, jossa esiintyjille tarjotaan aitoa oikeaa kotiruokaa! Henksulan lounaat on katettu vuosittain ainoastaan esiintyjille sekä henkilökunnalle, mutta nyt sinulla klubilaisena on mahdollisuus lounastaa esiintyjien kanssa ja tutusta samalla Henksulan vilinään!
Kouluruokalana Henksula voi olla varsin virikkeetön ympäristö, mutta lounasseura on sitäkin parempaa!

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 23.3.2018.

14:00 - 15:00 Seinäjoki: Se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto (1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy katsomassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

15:30 - 18:00 KENRAALIHARJOITUS - Tangokuningas Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23
Liput 10 €

Kisa-Areena

Ainutlaatuinen tilaisuus vanhus-, vammais- ja mielenterveystoimintayksiköiden asiakkaille kokea Suomen suurin ja monipuolisin tangotapahtuma.

Kenraaliharjoitus-konsertissa esiintyy kuusi finalistia, jotka kilpailevat kirkkaimmasta Tangokuninkaan kruunusta. Musiikista vastaa Seinäjoen Komia Tango -orkesteri kapellimestarinaan Mika Toivanen.

Viettäkää lämmintä kesäpäivää festivaalitunnelmasta ja tarjoilusta nauttien. Tutustu finaalin kenraaliharjoitus-konserttiin ja kysy lisää Tangotoimistosta!

Tapahtumapaikalla on mahdollisuus nauttia kahvitarjoilusta sekä tehdä mahtavia tangotuotelöytöjä klo 13.30-15.00!

Yleisön kanssa ennen konserttia kahvittelemassaAki Samuli, Aino Niemi, Teijo Lindström, Tangokuningatarfinalistit
Yleisön Finaalin kenraalitunnelmaan esivirittää Maria Tyyster,Jukka Hallikainen
Kenraalikonsertin tähtivieraanaSaija Tuupanen, Hanna Talikainen
Uruguayn tangoterveiset yleisölle tuoGabriela Morgare & Carlos Gómez
Konsertissa vieraileeTeijo Lindström
JuontoMaria Tyyster, Susanna Heikki, Kaj Kunnas

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 15.5.2018.

17:00 - 03:00 Puistobaari

Vapaa pääsy!

17:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Relax Antti
21:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Matti Mainio

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bilekaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Puistobaarissa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa
laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

18:00 Tangoravit

Seinäjoen Ravikeskus, Ravitie 9
Liput 7 €

T4-raveja isännöiAki Samuli
Säestyksestä vastaaTaisto Lunkka

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

19:00 - 21:30 Tangokuningas Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Tangokuningasfinalistittaistelevat kirkkaimmasta Tangokruunusta

Finalistit valitsevat itse ensimmäisen kierroksen kisatangonsa.
Toisen kierroksen kisatangoina kuullaan Meidän Tango -kyselyn toivotuimmat finaalitangot.

Yleisön Finaalitunnelmaan esivirittää Maria Tyyster,Jukka Hallikainen
Kruununsa seuraajalleen luovuttaa Tangokuningas 2017Teijo Lindström
Finaalissa vieraileeTangokuningatarfinalistit
Konsertin tähtivieraanaSaija Tuupanen, Hanna Talikainen
Uruguayn tangoterveiset yleisölle tuoGabriela Morgare & Carlos Gómez
JuontoMaria Tyyster, Susanna Heikki, Kaj Kunnas
Säestyksestä vastaaSeinäjoen Komia Tango-orkesteri
Orkesterin kapellimestarinaMika Toivanen

Liput – tiketti_basiclogo

Perushinta
44 € (katsomot B, C, E, F, G, H)
41 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

S-etu – voimassa 15.4.2018 saakka
37 € (katsomot A, D)
34 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 15.5.2018.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgbpassikuva54Ov

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 8.4.2018.

perjantai 13.7.

09:00 - 04:00 Karman Tangovirittämö (K-18)

Kauppatori 3

klo 09.00-21.00, vapaa pääsy!
klo 21.00-04.00, liput ovelta 15 €

Karman terassilla päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua!

23:00 Virve Rosti- 60 v. Juhlashow

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

11:00 - 03:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Tangotori

Tangotorilla voit nauttia hilpeästä toritunnelmasta tehden löytöjä sekä hyviä ostoksia.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

11:30 - 18:30 Tanssileiri

Koko leiri: 150 €
Yksi päivä (to-la): 50 €
Yksi päivä (ke tai su): 28 €
Yksi jakso: 15 €
Alle 25-vuotiaat ja Tangoklubin jäsenet -25 %

Tanssitalo (Urheilutalo), Kirkkokatu 15 / Lukio, Kirkkokatu 16 / Tangotoimisto/Lyseo, Kirkkokatu 7

Perusteet: Tanssitalo
Perusteet/keskitaso: Lukio
Perusteet/keskitaso: Lyseo
Keskitaso: Tanssitalo
Keskitaso: Lyseo
Keskitaso/haastava: Lyseo

Tanssileiri tuo Tangoille liikettä! Tule mukaan ja opit tanssimaan hauskassa seuraassa huippuopettajien johdolla! Tänään tanssitaan tietysti tangoa, mutta lajivalikoimassa on myös muita tanssilavojen suosituimpia tansseja: hidas valssi, salsa, fusku, rumba ja bugg. Tänään ohjelmassa on perusteet, perusteet/keskitason ja keskitason tunteja. Teemalla tanssitaan huippusuosittua Wanhaa Tangoa ja samalla tutustutaan myös tangovalssin saloihin.

Kursseilla vauhdikas parinvaihto – osallistu tanssileirille siis yksin tai parin kanssa! Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan! Tervetuloa tanssimaan!

 

 

Opettajina tänään: Kati Koivisto, Antti Törmänen, Joonas Kainulainen, Anne-Riina Hurskainen, Arto Petjala sekä Sari & Jari Aaltonen.

Lue lisää: www.tanssikurssit.fi

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet
11:30 - 12:45 Salsa - OpettajanaJoonas Kainulainen
13:15 - 14:30 Tango - OpettajanaJoonas Kainulainen
15:30 - 16:45 Bugg 1 - OpettajanaAntti Törmänen
17:15 - 18:30 Bugg 2 - OpettajanaAntti Törmänen

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Keskitaso
11:30 - 12:45 Rumba (bolero) - OpettajinaArto Petjala, Anne-Riina Hurskainen
13:15 - 14:30 Cha cha - OpettajinaArto Petjala, Anne-Riina Hurskainen
15:30 - 16:45 Fusku - OpettajanaJoonas Kainulainen
17:15 - 18:30 Hidas valssi - OpettajanaJoonas Kainulainen

Lukio

11:30 - 18:30 Perusteet/keskitaso
11:30 - 12:45 Hidas valssi - OpettajanaAntti Törmänen
13:15 - 14:30 Bugg - OpettajanaAntti Törmänen
15:30 - 16:45 Cha cha - OpettajanaArto Petjala
17:15 - 18:30 Fusku - OpettajanaArto Petjala

Tangotoimisto / Lyseo

13:15 - 14:30 Perusteet/keskitaso
13:15 - 14:30 Wanha Tango - OpettajinaSari & Jari Aaltonen

Tangotoimisto / Lyseo

15:30 - 16:45 Keskitaso
15:30 - 16:45 Wanha Tango - OpettajinaSari & Jari Aaltonen

Tangotoimisto / Lyseo

17:15 - 18:30 Keskitaso/haastava
17:15 - 18:30 Wanha Tango - OpettajinaSari & Jari Aaltonen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

12:00 - 03:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-03
Liput 33 €, S-etu 31 € S-etu_mini passikuva54Ov

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, Kruunun, van ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipun hintaan

Paviljonki

Meidän Tango -teeman mukaisesti Tangovieraat ovat vahvassa roolissa ohjelman toteutuksessa. Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa!

On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa..

12:15 Leif Lindeman, Jackpot
13:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
13:15 SMORK-kilpailun seremoniamestarinaAnnika Metsäketo
13:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 1
14:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
14:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 2
15:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
15:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 3
16:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
16:15 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 1
16:15 Kilpailuorkesterin solistivieraanaJohanna Debreczeni
16:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
17:00 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 2
17:00 Kilpailuorkesterin solistivieraanaMaria Tyyster
17:30 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
17:45 SMORK- perjantain kilpailuorkesteri 3
17:45 Kilpailuorkesterin solistivieraanaSusanna Heikki
18:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
18:30 SMORK-kilpailun jatkajien julkaisu
18:35 Tangoseniori 2018 - Miesten sarjan voittaja, Jackpot
19:05 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
19:25 Tangoseniori 2018 - Naisten sarjan voittaja, Jackpot
19:55 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
20:15 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 1
20:45 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
21:05 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 2
21:35 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
21:55 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 3
22:25 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
22:45 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 4
23:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
23:35 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 5
00:05 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
00:25 Tangokuningatarfinalistit, Jackpot- Finalisti 6
00:55 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
01:15 Marco Lundberg, Jackpot
02:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä

Katulava

12:30 - 16:00 Tangoseniori-kilpailun juontoRisto Nevala
12:30 - 16:00 Tangoseniori-kilpailun säestysNelostie
16:25 JuontajanaPiia Koriseva
16:30 Tommi Soidinmäki, Fantasia
17:45 Marco Lundberg, Fantasia
18:55 Teemu Roivainen, Fantasia
19:25 Maria Tyyster, Fantasia
20:00 Illan seremoniamestarinaAnnika Metsäketo
20:10 Aki Samuli, Fantasia
20:40 Susanna Heikki, Fantasia
21:50 Katri Helena
23:40 Ressu Redford 35 v. Juhla
01:15 Tiina Räsänen, Petri Hervanto, Antti Raiski, Johanna Debreczeni, Fantasia

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Grillaamo palvelee Tangokadun aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa ruokailemaan!

AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera.
Seremoniamestarina Mika Vilenius.

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

12:00 Torikeskus perjantai

Vapaa pääsy!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 30.3.2018.

14:00 EPStori

Vapaa pääsy!

Leif Lindeman
Haitaria soittaaTuro Lento

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.4.2018.

14:00 - 15:00 Seinäjoki: se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto (1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy katsomassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

14:00 Tangoklubilaisten ja Tangolaulukilpailun tuomariston juhlahetki

Vapaa pääsy klubikortilla!

Tangotoimisto / Lyseo

Kutsumme Tangoklubilaiset kilistämään kuohuvaa juhlajuomaa laulukilpailun arvovaltaisen tuomariston jäsenten kanssa. Nyt sinulla on tilaisuus antaa viime hetken vinkkejä Tangokuningatar Finaaliin sekä kuulla Tangolaulukilpailun tuoreimmat kuulumiset suoraan tuomariston jäseniltä. Edellisiltana kruunattu Tangokuningaskin piipahtaa paikalle kertomaan kuluneen (kohtuullisen kiireisen) vuorokauden tunnelmiaan. Saattaahan hän kommentoida myös tuomariston kisan aikaista työskentelyä – toivotaan, että tuomaristo teki mielestään hyvän valinnan.

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

17:00 - 03:00 Puistobaari

Vapaa pääsy!

17:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Relax Antti
21:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Matti Mainio

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bilekaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Puistobaarissa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

18:00 Ilkka-Areena

Urheilupuisto 12

Liput

Aikuiset 14 e
Eläkeläiset ja työttömät 12 e
Opiskelijat 8 e

Ottelun avaaTangokuningas 2018
Ottelutauolla esittelyssäTangokuningatarfinalistit
SeremoniamestarinaAki Samuli

Tangomarkkinoiden virallinen Tangopeli; JymyJussit – Oulun Lippo

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 7.4.2018.

19:00 - 21:30 Meidän Tango -konsertti

pekonsmainos_karuselli

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Konsertissa kuullaan tangoyleisön valitsemia, rakastetuimpia tangoja mm. Satumaa, Hopeinen kuu, La Cumparsita, Rannalla sekä lukuisia muita yleisön suosikkeja – sinfoniaorkesterin ja karismaattisten solistien voimalla! Tangojen sovitukset ovat kaikki niitä tuttuja, Tangomarkkinoiden historian myötä suomalaiseen sielunmaailmaan iskostuneita suuren orkesterin sovituksia.

Konsertin solisteinaKirsi Rissanen, Sebastian Ahlgren, Marita Taavitsainen, Tommi Soidinmäki, Kyösti Mäkimattila, Leif Lindeman, Teemu Roivainen, Aki Samuli, Aino Niemi, Teijo Lindström, Tangokuningas 2018, Katri Helena, Lea Laven, Tangokuningatarfinalistit
Konsertissa esittäytyy myös Tangokuningatarfinalistit sekä Tangonuori -kilpailun voittajat
Konsertin orkesterina lähes 50-henkinen sinfoniaorkesteriCollegium Musicum Turku (CMT)
Orkesteria johtaa kapellimestariPekka Nebelung
Toivekonserttia isännöivät yleisön äänestämät juontajasuosikit -Jukka Hallikainen, Marko Maunuksela
Konsertin tanssinumeroista vastaa tanssin rautaiset ammattilaisetJussi Kaksonen, Kati Koivisto, Juha Laihoniemi & Kaisa Huunonen, Jyrki Koivisto, Reetta Mikola

Liput – tiketti_basiclogo

Perushinta
49 € (katsomot B, C, E, F, G, H)
46 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

S-etu
45 € (katsomot A, D)
42 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 7.4.2018.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgbpassikuva54Ov

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 8.4.2018.

lauantai 14.7.

09:00 - 04:00 Karman Tangovirittämö (K18)

Kauppatori 3

klo 09.00-21.00, vapaa pääsy!
klo 21.00-04.00, liput ovelta 12 €

Karman terassilla päivisin karaokea, live-esiintyjiä ja tanssikoulua!

23:00 Erika Vikman& Hero

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 27.4.2018.

11:00 - 11:45 Tangoklubilaisten Lauantaistartti

Vapaa pääsy klubikortilla!

Paviljonki

Hyvän mielen jumppa – liikettä keholle ja mielelle!

Erilaisten tanssillisten rytmien ja liikkeiden viedessä etsimme sisäisen soturimme, jonka jälkeen tunti päättyy lempeisiin venytyksiin. Jumppa sopii kaikenkuntoisille liikkujille.
Ohjaajina Tiina Räsänen ja Petri Hervanto.

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 27.4.2018.

11:00 - 03:00 Tangotori

Vapaa pääsy!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

11:30 - 18:30 Tanssileiri

Koko leiri 150 €
Yksi päivä (to-la) 50 €
Kymppikortti 140 €
Yksi jakso 15 €
Alle 25-vuotiaat ja Tangoklubin jäsenet -25 %

Tanssitalo (Urheilutalo), Kirkkokatu 15 / Lukio, Kirkkokatu 16 / Tangotoimisto/Lyseo, Kirkkokatu 7

Perusteet: Tanssitalo
Perusteet/keskitaso: Lukio
Keskitaso: Tanssitalo
Keskitaso: Lyseo
Keskitaso/haastava: Lyseo
Haastava: Lyseo

Tanssileiri tuo Tangoille liikettä! Tule mukaan ja opit tanssimaan hauskassa seurassa huippuopettajien johdolla! Tänään tanssitaan tietysti tangoa, mutta lajivalikoimassa on myös muita tanssilavojen suosituimpia tansseja: hidas valssi, salsa, fusku, rumba & bugg.

Tanssitunteja on tarjolla lauantaina ihan vasta-alkajille, ensimmäisten askelten tapailijoille, mutta myös enemmän tai vähemmän aikaisemmin tanssineille, parkettien partaveitsiä unohtamatta.

Kursseilla on vauhdikas parinvaihto – osallistu tanssileirille siis yksin tai parin kanssa! Ei ennakkoilmoittautumista – voit pyörähtää yhdelle jaksolle, päivälle tai osallistua koko leirin ajaksi! Tutustu aikatauluun ja suunnittele Tango-ohjelmasi oman mielesi mukaan! Tervetuloa tanssimaan!

Opettajina tänään: Kati Koivisto, Antti Törmänen, Joonas Kainulainen, Anne-Riina Hurskainen, Arto Petjala sekä Sari & Jari Aaltonen.

Lue lisää: www.tanssikurssit.fi

 

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Perusteet
11:30 - 12:45 Tango - OpettajanaArto Petjala
13:15 - 14:30 Hidas valssi - OpettajanaArto Petjala
15:30 - 16:45 Fusku 1 - OpettajanaKati Koivisto
17:15 - 18:30 Fusku 2 - OpettajanaKati Koivisto

Tanssitalo

11:30 - 18:30 Keskitaso
11:30 - 12:45 Bugg - OpettajinaKati Koivisto, Antti Törmänen
13:15 - 14:30 Salsa - OpettajinaKati Koivisto, Antti Törmänen
15:30 - 16:45 Tango - OpettajinaSari & Jari Aaltonen
17:15 - 18:30 Fusku - OpettajinaSari & Jari Aaltonen

Lukio

11:30 - 18:30 Perusteet/keskitaso
11:30 - 12:45 Fusku - OpettajanaSari Aaltonen
13:15 - 14:30 Tango - OpettajanaSari Aaltonen
15:30 - 16:45 Rumba (bolero) - OpettajanaArto Petjala
17:15 - 18:30 Salsa - OpettajanaArto Petjala

Tangotoimisto / Lyseo

13:15 - 14:30 Keskitaso
13:15 - 14:30 Bugg - OpettajinaAnne-Riina Hurskainen, Joonas Kainulainen

Tangotoimisto / Lyseo

15:30 - 16:45 Keskitaso/haastava
15:30 - 16:45 Bugg - OpettajinaAnne-Riina Hurskainen, Joonas Kainulainen

Tangotoimisto / Lyseo

17:15 - 18:30 Haastava
17:15 - 18:30 Bugg - OpettajinaAnne-Riina Hurskainen, Joonas Kainulainen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 9.4.2018.

12:00 - 12:40 EPStori

Vapaa pääsy!

Aino Niemi
SäestäjänäTaisto Lunkka

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 27.4.2018.

12:00 - 03:00 Tangokatu (K-18)

klo 12-03
Liput 35 €, S-etu 33 €  S-EtukVISACREDITDEBITcmykSU  passikuva54Ov

Ikäraja Tangokadulle K-18

Paviljongin, Kruunun, Katulavan ja Grillaamon ohjelmatarjonta sisältyy lipunhintaan

Paviljonki

Meidän Tango -teeman mukaisesti Tangovieraat ovat vahvassa roolissa ohjelman toteutuksessa. Paviljongissa juuri Sinulla on mahdollisuus olla Tähtiartisti ja viihdyttää tanssikansaa!

On Sinun vuorosi loistaa – osallistuthan siis tanssittamiseen laulamalla Karaoketansseissa..

12:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
12:15 Koivu-orkesteri
13:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
13:15 Marita Taavitsainen, Koivu-orkesteri
14:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
14:15 Erika Vikman, Koivu-orkesteri
15:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
15:15 Marita Taavitsainen, Koivu-orkesteri
16:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
16:30 Teijo Lindström, Jackpot
17:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
17:45 Jukka Hallikainen, Jackpot
18:15 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Matti Mainio
18:35 Antti Raiski, Jackpot
19:20 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
19:50 Jouni Keronen, Jackpot
20:35 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
21:05 Erika Vikman, Jackpot
21:50 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
22:20 Kari Hirvonen, Jackpot
23:05 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
23:35 Teemu Roivainen, Jackpot
00:20 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
00:50 Tangokuningas 2018, Fantasia
01:20 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä
01:30 Tangokuningatar 2018, Fantasia
02:00 Karaoketanssit, vetäjänäDJ Marko Lämsä

Viinibaari

17:30 SMORK 2018 -voittaja- juhlahetki kisan voittajaorkesterille sekä klubilaisille

Katulava

12:15 Teijo Lindström, Tanssiorkesteri Kaiho
13:30 Aino Niemi, Tanssiorkesteri Kaiho
14:45 SMORK-kilpailun seremoniamestarinaAnnika Metsäketo
14:45 - 15:45 SMORKFinalisti 1
15:30 Kilpailuorkesterin solistivieraanaKyösti Mäkimattila
15:40 Kilpailuorkesterin solistivieraanaTangokuningas 2018
16:00 - 17:00 SMORKFinalisti 2
16:45 Kilpailuorkesterin solistivieraanaKyösti Mäkimattila
16:55 Kilpailuorkesterin solistivieraanaTangokuningas 2018
17:15 SMORK-kilpailun voittajan julkaisu
17:45 Amadeus Lundberg
19:00 JuontajanaPiia Koriseva
19:10 Teemu Roivainen, Fantasia
20:15 SMORK 2018 -voittaja
21:30 Kyösti Mäkimattila, Varjokuva
22:40 Tangokuningas 2018, Fantasia
22:55 Seinäjoen kaupungin palkinnon luovutus:Tangokuningatar 2018
23:05 Tangokuningatar 2018, Fantasia
23:45 Eini
01:15 Jukka Hallikainen, Marko Maunuksela, Jackpot

Grillaamo

Taatusti kotimaista ja laadukasta tangomurkinaa on tarjolla aamusta iltaan, niin pieneen kuin suureenkin nälkään. Grillaamo palvelee Tangokadun aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa ruokailemaan!

AtriaMestareina Jyri Varonen ja Kimmo Vahtera.
Seremoniamestarina Mika Vilenius.

Grillaamassa ja kuulumisiaan kertomassa:

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

13:00 - 15:40 Torikeskus

Vapaa pääsy!

Tangomarkkinoiden laulukilpailun kuusi Kuningatarfinalistia esittäytyy

13:00 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 1
13:10 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 2
13:20 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 3
13:30 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 4
13:40 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 5
13:50 Tangokuningatarfinalistit- Finalisti 6

SäestäjänäTaisto Lunkka
SeremoniamestarinaJukka Hallikainen

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 27.4.2018.

14:00 - 15:00 Seinäjoki: se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto (1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy tutustumassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

15:00 Maailma on kaunis -kirkkokonsertti

Ohjelmamaksu 18 e
Pääsylippu vaihdetaan käsiohjelmaan kirkon ovella.

Lakeuden Risti

Matti Korkiala, Elina Vettenranta
Piano:Jouni Somero

Konsertin ohjelmassa on tuttuja ja rakastettuja hengellisiä lauluja sekä lauluja, joissa pohdiskellaan luontoa ja isänmaata. Jouni Somero soittaa pianosooloina Jean Sibeliuksen Finlandian ja Toivo Kuulan Häämarssin. Tänä vuonna tulee kuluneeksi 100-vuotta Vaasassa syntyneen Kuulan kuolemasta.

Luvassa on siis konsertti, jonka monipuolinen ohjelma koskettaa ja joka muistetaan vielä kauan.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.4.2018.

15:00 Taidehallin konsertti

Soile Yli-Mäyryn Taidehalli
Hynniläntie 14, 63130 Mäyry

 

15:00 Waltteri Torikka

Liput 25 €
Lippujen ennakkovaraus Tangotoimistosta (p. 06-420 1111).
Varattujen lippujen lunastus ennen konserttia Taidehallilta.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 11.3.2018.

15:00 - 15:40 Torikeskus

Vapaa pääsy!

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 27.4.2018.

17:00 - 03:00 Puistobaari

Vapaa pääsy!

17:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Relax Antti
21:00 Bilekaraoke, vetäjänäDJ Matti Mainio

Tangokadun vapaa-alueella, pääportin välittömässä läheisyydessä voi poiketa nauttimaan kesäisiä juomia. Bilekaraokessa väki laulaa mitä haluaa ja vetäjät täydentävät bailumenoa välimusiikilla, hauskoilla jutuilla ja kappalevalikoimilla. Puistobaarissa jokainen päivä on yhtä juhlaa, kansa saa
laulaa ja tanssia pitkin päivää. Pääosassa hyvä musiikki ja rento tunnelma.

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 4.5.2018.

17:30 - 18:00 SMORK-voittajan juhlahetki

Vapaa pääsy klubikortilla!

Tanssiorkestereiden Suomenmestari-kilpailun voittaja selviää Katulavalla lauantaina klo 17.15. Tuoreet SM-orkesterin jäsenet kiirehtivätkin välittömästi palkintoseremonian jälkeen Kruunu Kabinettiin kilistämään voittomaljat sekä jakamaan ensitunnelmansa Tangoklubilaisten kanssa. Kuvaamme samalla riemukkaan tunnelmakuvat jaettavaksi sosiaaliseen mediaan, Tangomarkkinoiden kuvapankkiin ja tiedotusvälineiden saataville. Tulethan siis auttamaan meitä tunnelmakuvien luomisessa!

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

19:00 - 21:30 Tangokuningatar Finaali

Kisa-Areena – Kirkkokatu 23

Tangokuningatarfinalistittavoittelevat kirkkainta Tangokruunua

Finalistit valitsevat itse ensimmäisen kierroksen kisatangonsa.
Toisen kierroksen kisatangoina kuullaan Meidän Tango -kyselyn toivotuimmat finaalitangot.

Yleisön Finaalitunnelmaan esivirittää Maria Tyyster,Jukka Hallikainen
HaastattelussaSMORK 2018 -voittaja
Kruununsa seuraajalleen luovuttaa Tangokuningatar 2017Aino Niemi
Konsertin tähtivierainaKyösti Mäkimattila, Jukka Hallikainen, Kari Hirvonen, Jouni Keronen
Tangokuningas 2018vierailee Superfinaalikierroksella laulaen dueton Superfinalistien kanssa
JuontoMaria Tyyster, Susanna Heikki, Kaj Kunnas
Säestyksestä vastaaSeinäjoen Komia Tango-orkesteri
Orkesterin kapellimestarinaMika Toivanen

Liput – tiketti_basiclogo

Perushinta
44 € (katsomot B, C, E, F, G, H)
41 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

S-etu – voimassa 15.4.2018 saakka
37 € (katsomot A, D)
34 € (katsomot I, J, K, L, M, N, O, P, U, V)

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 11.4.2018.

20:00 - 03:00 Tanssitalo

Urheilutalo – Kirkkokatu 15

Liput  – tiketti_basiclogo_positive_rgbpassikuva54Ov

Hinta 18 €

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 8.4.2018.

sunnuntai 15.7.

09:00 - 10:30 Kuninkaalliset aamukahvit

Vapaa pääsy klubikortilla!

Tangotoimisto / Lyseo

Mukana mm.Tangokuningas 2018, Tangokuningatar 2018
SeremoniamestarinaJukka Hallikainen

Ennakkoilmoittautuminen perjantaihin 29.6. klo 12 mennessä Tangotoimistoon
p. (06) 420 1111 tai klubi@tangomarkkinat.fi

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 20.3.2018.

12:00 - 13:00 Seinäjoki: se on tangot ja Aalto-keskus!

Vapaa pääsy!

Aalto-keskus on Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, jossa on viisi rakennusta: kirkko Lakeuden Risti, kaupungintalo, kirjasto, teatteritalo ja valtion virastotalo (nyk. kaupungin virasto).

Alvar Aalto ( 1898 – 1976) jätti Seinäjoen kaupungille ainutlaatuisen rakennuskulttuurin helmen, joka tunnetaan maan rajojen ulkopuolellakin. Käy katsomassa ja ihastu!

Seinäjoen kaupunki tarjoaa tunnin kestävän opastetun kierroksen Aalto-keskuksessa.
Kierros alkaa kaupungintalon edestä, Kirkkokatu 6.

Tervetuloa, toivottavat Seinäjoen oppaat

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 6.3.2018.

19:00 Suvisunnuntain iltamusiikki

Lapuan tuomiokirkko

SolisteinaTangokuningas 2018, Tangokuningatar 2018, Kyösti Mäkimattila
SäestysJuha Maunu

Tapulikahvio avoinna klo 18.00-21.00

Muutokset mahdollisia, lisäykset varmoja. Ohjelmatiedot päivitetty 22.3.2018.