Semifinaali – Tangomaratoni

Tangomaratoni 19.5.2018 Kauppakeskus Mylly, Raisio

Tuomariston valitsemat 64 kilpailijaa esiintyvät singbackinä maratonissa.
Tangomaratonissa kilpailijat esittävät arvotussa järjestyksessä tangon järjestäjän 3.5. toimittamalta listalta.

Tuomaristo kutsuu 16+16 kilpailijaa toiselle kierrokselle, jolla kutsutut kilpailijat esittävät toisen listalta valitsemistaan tangoista. Kumpikaan tulkittavista tangoista ei saa olla esikarsintavaiheessa esitetty tango.

Toisen kierroksen päätteeksi tuomaristo valitsee 8+8 Finaalin karsintaan.

Tuomaristokokoontumisien aikana tapahtumassa nähdään mm. tanssiesityksiä.

Seremoniamestarina Tangokuningatar Maria Tyyster.

Paikalla myös Tangolaulukilpailun tuomaristo:
-1993 Tangoprinsessaksi kruunattu suosikkilaulaja Heidi Kyrö
-30-vuotista Tangokuningasvuottaan juhliva Kari Piironen
-säveltäjä-muusikko-levytuottaja Esa Nieminen
-musiikkitoimittaja Tarja Närhi
-tuomariston puheenjohtajana Martti Haapamäki

Tapahtumaan vapaa pääsy!

Kauppakeskukseen järjestetään runsaasti istumapaikkoja. Tervetuloa!

Katso Semifinalistien tuuletukset jatkopaikan saatuaan: Tangolaulukilpailun semifinalistien tuuletukset!

 

AIKATAULU

09.30 Semifinaali alkaa!

09.35-10.40 Ensimmäinen kierros alkaa – kilpailijat 1-16
1. Tarja Aro, Forssa – Kuun hopeiseen viittaan
2. Saana Sassali, Helsinki – Rannalla
3. Petri Kiiski, Huittinen – Miksi kerroit mulle valheen
4. Johannes Kujala, Vimpeli – Punakukkaiselle tytölleni
5. Anu Tamminen, Riihikoski – Naisen sydän
6. Piia Savo, Nousiainen – En antaa muuta voi
7. Markku Wilén, Eura – Jos minut vielä kohtaat
8. Jarno Kokko, Espoo – Romanesca
9. Toini Uusitalo, Oulu – Jäljet hiekassa
10. Saara Lehtonen, Tampere – Soi maininki hiljainen
11. Riku Yökallio, Helsinki – Sä kuulut päivään jokaiseen
12. Petri Lehtovirta, Lahti – Jos minut vielä kohtaat
13. Anne Kivi, Lapua – Rannalla tuulee
14. Katja Karisukki, Ypäjä – Yöt, illat elokuun
15. Kari Komulainen, Turenki – Hurmio
16. Juha Vanhanen, Muurame – Hiekkaa
10.45-11.00 Tanssileirin väkeä lavalla

11.00-12.00 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 17-32
17. Tina Visuri, Hamina – Valoa ikkunassa
18. Jenni Aro, Sahalahti – Kuun hopeiseen viittaan
19. Mika Mäkkeli, Nurmes – Romanesca
20. Jani Markus, Jyväskylä – Jos minut vielä kohtaat
21. Raisa Laine, Helsinki – Naisen sydän
22. Milja Markkanen, Suonenjoki – Jäljet hiekassa
23. Teemu Tuomi, Raisio – Soittakaa lujempaa
24. Seppo Pylkkänen, Suonenjoki – Tango Desiree
25. Mervi Levo, Turku – Rannalla
26. Minna Pentti, Espoo – Kultaiset korvarenkaat
27. Sami Jussi, Alahärmä – Hiekkaa
28. Jani Korhonen, Göteborg/Ruotsi – Hurmio
29. Katri Lamppu, Oulunsalo – Suudelmia ja shampanjaa
30. Tessa Friman-Lehto, Pirkkala – Soi maininki hiljainen
31. Benjamin Enroth, Tampere – Kasvot väkijoukossa
32. Ari Lavu, Karstula – Romanesca
12.10-12.25 Tanssileirin väkeä lavalla

12.30-13.30 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 33-48
33. Hanna Hirvonen, Kajaani – Rakkauden yö
34. Maria Lännenpää, Kangasala – Yöt, illat elokuun
35. Harri Laakso, Ruokolahti – Tule luoksein iltarusko
36. Saku Matias, Riihimäki – Tango Desiree
37. Saija Koivisto, Seinäjoki – Vaaralliset huulet
38. Essi Latva-Korpela, Kauhajoki – Naisen sydän
39. Jussi Lehtonen, Jämijärvi – Täysikuu
40. Tomi Kuusela, Mynämäki – Kuu, kylmä kuningatar
41. Piia Päivike, Oulu – Sateinen yö
42. Johanna Pakula, Rauma – Rannalla
43. Tino Ahlgren, Turku – Jos minut vielä kohtaat
44. Jukka Tynkkynen, Savonlinna – Haavetango
45. Virpi Piippo, Tavastkenkä – Kuun hopeiseen viittaan
46. Anne Korkeamäki, Eskilstuna/Ruotsi – Kultaiset korvarenkaat
47. Pekka Vaattovaara, Hollola – Romanesca
48. Hans-Veli Huhtala, Loimaa – Taivas salamoi
13.35-13.45 Tanssileirin väkeä lavalla

13.50-14.50 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 49-64
49. Arja Keskinen, Kurikka – Valoa ikkunassa
50. Kia Heiskanen, Siltakylä – En antaa muuta voi
51. Marko Haapaniemi, Kemi – Romanesca
52. Pyry Hautamäki, Virttaa – Haavetango
53. Salla Markkanen, Lohja – Vie meidät rakkauteen
54. Sari Rautajärvi, Rajamäki – Naisen sydän
55. Teemu Ahtonen, Joensuu – Hurmio
56. Tuomas Kela, Tampere – Täysikuu
57. Nina Åkerman, Ähtäri – Sateinen yö
58. Sissi Uusikylä, Parola – Vaaralliset huulet
59. Nando Blomerus, Enskededalen/Ruotsi – Tango Desiree
60. Paavo Asunmaa, Alavus – Haavetango
61. Anne Simonen, Löytänä – Muistojen peili
62. Niina Karhulahti, Salo – Rannalla
63. Tuukka Lehtonen, Mikkeli – Soittakaa lujempaa
14.55-15.20 Tanssileirin väkeä lavalla

15.30-15.40 Tulokset: julkaistaan 16+16 laulajaa, jotka jatkavat toiselle kierrokselle

15.40-16.40 Toisen kierroksen kilpailijat 1-16
16.40-16.50 Tanssileirin väkeä lavalla

17.00-18.00 Toisen kierroksen kilpailijat 17-32
18.10-18.35 Tanssileirin väkeä lavalla

18.40-18.50 Ilmoitetaan 8+8 kilpailijaa, jotka jatkavat Finaalin karsintaan

 

SEMIFINAALIN KILPAILIJAT

Miehet (aakkosjärjestyksessä sukunimen mukaan, paikkakunta):
– Tino Ahlgren, Turku
– Teemu Ahtonen, Joensuu
– Paavo Asunmaa, Alavus
– Nando Blomerus, Enskededalen, Ruotsi
– Benjamin Enroth, Tampere
– Marko Haapaniemi, Kemi
– Pyry Hautamäki, Virttaa
– Hans-Veli Huhtala, Loimaa
– Jani Hytönen, Jyväskylä
– Sami Jussi, Alahärmä
– Tuomas Kela, Tampere
– Petri Kiiski, Huittinen
– Jarno Kokko, Espoo
– Kari Komulainen, Turenki
– Jani Korhonen, Göteborg, Ruotsi
– Johannes Kujala, Vimpeli
– Tomi Kuusela, Mynämäki
– Harri Laakso, Imatra
– Jere Laakso, Turku
– Ari Lavu, Karstula
– Jussi Lehtonen, Jämijärvi
– Tuukka Lehtonen, Mikkeli
– Petri Lehtovirta, Lahti
– Mika Mäkkeli, Nurmes
– Seppo Pylkkänen, Suonenjoki
– Saku Ruutikainen, Riihimäki
– Teemu Tuomi, Raisio
– Jukka Tynkkynen, Savonlinna
– Pekka Vaattovaara, Hollola
– Juha Vanhanen, Muurame
– Markku Wilén, Eura
– Riku Yökallio, Helsinki

Naiset (aakkosjärjestyksessä sukunimen mukaan, paikkakunta):
– Jenni Aro, Sahalahti
– Tarja Aro, Forssa
– Tessa Friman-Lehto, Pirkkala
– Kia Heiskanen, Siltakylä
– Hanna Hirvonen, Nakertaja
– Niina Karhulahti, Salo
– Katja Karisukki, Ypäjä
– Arja Keskinen, Kurikka
– Anne Kivi, Lapua
– Saija Koivisto, Seinäjoki
– Anne Korkeamäki, Eskilstuna, Ruotsi
– Raisa Laine, Helsinki
– Katri Lamppu, Oulunsalo
– Essi Latva-Korpela, Kauhajoki
– Saara Lehtonen, Tampere
– Mervi Levo, Turku
– Maria Lännenpää, Kangasala
– Milja Markkanen, Suonenjoki
– Salla Markkanen, Lohja
– Johanna Pakula, Rauma
– Minna Pentti, Espoo
– Virpi Piippo, Tavastkenkä
– Piia Päivike, Oulu
– Sari Rautajärvi, Rajamäki
– Saana Sassali, Helsinki
– Piia Savo, Nousiainen
– Anne Simonen, Löytänä
– Anu Tamminen, Riihikoski
– Sissi Uusikylä, Parola
– Toini Uusitalo, Oulu
– Tina Visuri, Hamina
– Nina Åkerman, Ähtäri