Tangomaratoni

Ideapark Lempäälä 25.5.2019

Yleisön ja Tuomariston valitsemat 64 kilpailijaa esiintyvät järjestäjän toimittamia tangotaustoja käyttäen.

Tangomaratonilla kilpailijat esittävät ensimmäisen kierroksen tangon arvotussa järjestyksessä, joka julkaistaan 16.5.
Tuomaristo kutsuu 16+16 kilpailijaa toiselle kierrokselle, jolla kutsutut kilpailijat esittävät toisen listalta valitsemistaan tangoista. Kumpikaan tulkittavista tangoista ei saa olla esikarsintavaiheessa esitetty tango.

Toisen kierroksen päätteeksi tuomaristo valitsee 8+8 Finaaliin Karsintaan Keravalle (8.6.).

Paikalla myös Tangolaulukilpailun tuomaristo:
-Tangokuningas 1995 ja iskelmäviihteen kestosuosikki Jari Sillanpää
-CatCat-duosta tuttu laulupedagogi ja laulaja Katja Kätkä*
-yhteiskunnallinen vaikuttaja ja laulaja Kike Elomaa
-musiikkitoimittaja Tarja Närhi
-tuomariston puheenjohtaja Martti Haapamäki

* Tangomaratonissa Katja Kätkän tuomarituuraajana toimii, kevään esikarsintakiertuetta luotsannut Tangokuningatar Maria Tyyster, johtuen Kätkän aikaisemmin sovitusta työtehtävästä.

Kokopäiväisen Tangomaratonin seremoniamestareina toimii Marko Maunuksela ja Jukka Hallikainen.

Vauhdikkuutta ja tangotunnelmaa luovat myös tanssiesitykset joita nähdään pitkin päivää, aina tuomariston vetäytyessä ruotimaan kilpailusuorituksia. Tanssimassa nähdään vuoden 2018 Lavatangon SM-kilpailun kärkiparit Olli Syrjälä & Hanna-Leena LiukkuSeppo Kalliotuuli & Henna-Sofia HämäläinenJouni & Minna Taskinen sekä Juha Aaltonen & Päivi Jokinen. Lisäksi lavalla nähdään Tangomarkkinoiden luottotanssitiimistä: Niina Huhtala, Reetta Mikola, Jenna Savikurki, Mirka Saali, Telle-Mari Eskola, Mari Reunanen, Matti Viljanen, Heikki Jakomaa, Juuso Saaristo, Mika Eerola ja Toni Seessalo.

 

Tangomaratonin aikataulu

9.30 Tangomaratoni alkaa
9.35 – 10.45 Ensimmäinen kierros
Kilpailijat 1-16
11.10 – 12.10 Kilpailijat 17-32
12.45 – 13.45 Kilpailijat 33-48
14.10 – 15.10 Kilpailijat 49-64
15.50 Tulokset
Julkaistaan 16+16 laulajaa, jotka jatkavat toiselle kierrokselle
16.00 – 17.00 Toinen kierros
Kilpailijat 1-16
17.25 – 18.25 Kilpailijat 17-32
19.00 Tulokset
Julkaistaan 8+8 laulajaa, jotka jatkavat Keravan Finaaliin karsintaan

Tangomaratonin esiintymisjärjestys

  1. Jari Haapamäki, Äänekoski – Lago Maggiore
  2. Maria Lännenpää, Kangasala – En enää vaieta mä voi
  3. Toni Kulmala, Urjala – Soittakaa lujempaa
  4. Anne Taskinen, Juva – Kultaiset korvarenkaat
  5. Johannes Kujala, Vimpeli – Taivas salamoi
  6. Kati Narvanmaa, Helsinki – Tango Poesie
  7. Pasi Kivimäki, Nokia – Elämäni nainen
  8. Silla Pöyry, Lappeenranta – En antaa muuta voi
  9. Hannu Herranen, Ruovesi – Tule luoksein iltarusko
  10. Saija Saarinen, Kerava – Yöt, illat elokuun
  11. Pauli Lindeman, Turku – Tangokavaljeeri
  12. Sari Hellsten, Valkeakoski – Raju rakastaja
  13. Timo Mäkinen, Iitti – Romanesca
  14. Tiina Puolitaival, Helsinki – Siks oon mä suruinen
  15. Jere Laakso, Masku – Haavetango
  16. Pirjo Aittomäki, Helsinki – Kylmä rakkaus
  17. Rosa Salmi-Narmala, Raisio – En antaa muuta voi
  18. Tero Hilden, Orivesi – Hurmio
  19. Katja Esle, Lahti – Sulle silmäni annan
  20. Roni Hagert, Imatra – Hiekkaa
  21. Maarit Berg, Raisio – Rannalla tuulee
  22. Niko Mäenpää, Helsinki – Lago Maggiore
  23. Sari Rautajärvi, Rajamäki – Muistojen  peili
  24. Pekka Turtola, Vantaa – Ruusunoksa ja kyyhkynen
  25. Tuija Mäensivu, Kauhajoki – Naisen sydän
  26. Benjamin Enroth, Tampere – Hiekkaa
  27. Susanna Erkinheimo, Laihia – Vie meidät rakkauteen
  28. Hans-Veli Huhtala, Loimaa – Romanesca
  29. Merja Uimonen, Luopajärvi – En antaa muuta voi
  30. Nando Blomerus, Tukholma – Täysikuu
  31. Charlotta Saari, Lapua – Rannalla
  32. Petteri Mällinen, Palokka – Tango Pelargonia
  33. Jari Selander, Vantaa – Ruusunoksa ja kyyhkynen
  34. Kati Huttunen, Kiuruvesi – En antaa muuta voi
  35. Kaarlo Venesaari, Helsinki – Täysikuu
  36. Hanne Kivioja, Jyväskylä – Siks oon mä suruinen
  37. Mika Mäkkeli, Nurmes – Romanesca
  38. Irina Pakkanen, Naantali – Muista mua
  39. Juha Pirinen, Nummela – Öiset kitarat
  40. Anu Keronen, Salo – Raju rakastaja
  41. Raimo Kukkonen, Siilinjärvi – Lago Maggiore
  42. Ailamari Vehviläinen, Jyväskylä – Rakkauden yö
  43. Dong-Hoon Han, Vantaa – Täysikuu
  44. Reetta Parvikko, Rauma – Ilta Santa Cruzissa
  45. Sami Keskitalo, Enontekiö – Yön kulkija
  46. Mervi Kovero, Porvoo – En antaa muuta voi 
  47. Johannes Vatjus, Haapavesi – Romanesca
  48. Pirita Niemenmaa, Seinäjoki – Rakkauden yö
  49. Christa Talikka, Helsinki – Sulle silmäni annan
  50. Ari Tamminen, Jämijärvi – Romanesca
  51. Tarja Aro, Forssa – Siks oon mä suruinen
  52. Joonas-Ville Hietaniemi, Nokia – Soittakaa lujempaa
  53. Tessa Friman-Lehto, Pirkkala – En antaa muuta voi
  54. Harri Varis, Kuopio – Haavetango
  55. Kirsi Korhonen, Kotka – Rannalla
  56. Tomi Kuusela, Mynämäki – Hurmio
  57. Päivi Tuomi, Pori – Yön kuningatar
  58. Teemu Ahtonen, Joensuu – Öiset kitarat
  59. Marja Pisilä, Pyhäjoki – Vaaralliset huulet
  60. Kari Ahola, Raahe – Hiekkaa
  61. Laura Lindell, Helsinki – Kultaiset korvarenkaat
  62. Jarno Itkonen, Kuopio – Tango Pelargonia
  63. Sari Koivikko, Liminka – En antaa muuta voi